
Nielojalność wobec małżonka
O winie w rozumieniu art. 57 § 1 KRO świadczy nie tylko naruszenie któregokolwiek z obowiązków małżeńskich wymienionych w art. 23 KRO, ale również zachowanie będące wyrazem rażącego braku lojalności wobec drugiego małżonka. Przykładem takiej nielojalności może być oskarżenie męża o kradzież przedmiotu ze wspólnego mieszkania, gdy w rzeczywistości jest niewinny.

Zmiana religii
Choć wiara jest bardzo indywidualną sprawą, zdarzają się takie sytuacje, iż jej zmiana może być uznana za zawinioną przyczynę rozpadu małżeństwa. Przykładowo, jeśli małżonkowie brali ślub w obrządku katolickim, praktykowali swoją wiarę i postępowali zgodnie z jej zasadami, nagłe odejście jednego z małżonków od dotychczas przyjmowanych poglądów może być dla drugiego nie do przyjęcia.

Homoseksualizm małżonka
Wydaje się słusznym także przyjęcie, iż zatajenie przed małżonkiem swojej prawdziwej orientacji seksualnej, może stanowić zawinioną przesłankę rozwodu. Można bowiem stwierdzić, iż jest to oszukiwanie małżonka przez cały okres trwania małżeństwa, a co za tym idzie zarówno więź duchowa jak i co do zasady fizyczna nie są pełne.