
„Katalog” nieoczywistych przyczyn rozwodu z orzeczeniem wyłącznej winy małżonka. Z jakich podowów rozpadają się małżeństwa?
Z danych GUS wynika, że obecnie blisko 22 proc. rozwodów udzielanych z orzeczeniem o winie jednego z małżonków, spowodowanych jest niedochowaniem wierności. Ale zdrada nie jest jedyną przyczyną rozpadu pożycia małżeńskiego. – Obok występujących najczęściej alkoholizmu, innych nałogów czy agresji, w orzecznictwie i doktrynie znajdziemy także inne – mniej oczywiste – przesłanki do orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków. Nieróbstwo, nielojalność czy nieporozumienia na tle seksualnym to tylko niektóre z nich – mówi Dominika Rzeszutko, prawnik z kancelarii adwokackiej Duraj Reck i Partnerzy.
Zobacz, z jakich powodów dochodzi do rozwodów ->
Info z Polski - przegląd najważniejszych oraz najciekawszych informacji z kraju 19.04.2018

Niezgodność charakterów, alkoholizm i zdrada
W ostatnich latach rozpada się w Polsce ponad 200 tys. małżeństw rocznie, w tym około 30% w wyniku rozwodu, a pozostałe prawie 70% w wyniku śmierci współmałżonka - informuje GUS.
Niezmiennie w ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Natomiast orzeczenie rozwodu z winy żony następuje w ponad 3% przypadków (wina męża orzekana jest w 18% rozwodów), ale przeważnie sąd nie orzeka winy (ok. 74% rozwodów). Najczęściej jako
przyczynę rozwodu małżonkowie deklarują niezgodność charakterów (ponad 1/3 wszystkich rozwodów), kolejne przyczyny to zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą (1/4 rozwodów) oraz alkoholizm (19%).

Nieróbstwo
Nieróbstwo polega na nieuzasadnionym i świadomym uchylaniu się przez współmałżonka od obowiązku pracy. Małżonkowie zobowiązani są do współdziałania dla dobra rodziny oraz wzajemnej pomocy. Skoro więc w pełni zdrowy, zdolny do pracy małżonek bez alternatywnego zajęcia nie podejmuje zatrudnienia, nie realizuje wynikającego z zawarcia małżeństwa obowiązku, a co za tym idzie – ponosi winę za rozkład pożycia, jeśli taki nastąpił.

Niegospodarność
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego obowiązki małżeńskie realizuje się m.in. przez należyte gospodarowanie wspólnymi środkami, które powinny służyć zaspokajaniu potrzeb rodziny w stopniu zależnym od ich wielkości. Oznacza to zachowanie umiaru w realizacji własnych zamiarów (zachcianek). Jeżeli więc jedna ze stron wydaje wspólne pieniądze na nieadekwatne do rodzinnego budżetu przedsięwzięcia, może to stanowić podstawę orzeczenia o jej winie.