Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 mln zł w ręce mieszkańców. Na co je wydamy? Bydgoski Budżet Obywatelski

Katarzyna Bogucka
Projekty BBO składa się na stronie www. bdgbo.pl, albo na papierze, w urnach, w blisko 100 szkołach. Ich adresy są na podanej wyżej stronie. Na zdjęciu Okole, plac do street workoutu za pieniądze z BBO.
Projekty BBO składa się na stronie www. bdgbo.pl, albo na papierze, w urnach, w blisko 100 szkołach. Ich adresy są na podanej wyżej stronie. Na zdjęciu Okole, plac do street workoutu za pieniądze z BBO. Dariusz Bloch
9,858 miliona złotych jest do podziału w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Ratusz już przyjmuje propozycje inwestycyjne od mieszkańców. Wcześniej warto jednak zajrzeć na specjalną mapę zrealizowanych pomysłów, żeby ich nie dublować!

W aktualnej edycji BBO jest kilka nowości: dłuższy okres na składanie projektów (aż do 31 maja) i ich weryfikację (do 16 września), brak ograniczeń liczby zgłaszanych projektów (w poprzedniej edycji jeden mieszkaniec mógł zgłosić maksymalnie trzy pomysły) oraz możliwość głosowania do kwoty przeznaczonej na osiedle (dotychczas mieszkańcy wybierali tylko jeden projekt do realizacji), przy czym środki dla każdego osiedla wynoszą co najmniej 70 tys. zł. Zasada podziału funduszy jest prosta: każde osiedle ma po 50 tys. zł uzupełnione o kwotę uzależnioną od liczby mieszkańców plus oszczędności z ubiegłego roku. Np. Czyżkówko może liczyć na 241 tys. 753 zł , Nowy Fordon na 791 tys. 361 zł., Szwederowo na 845 tys. 534 zł. Najmniejszą pulę ma Łęgnowo Wieś - 70 tys. 768 zł.

- Zachęcamy mieszkańców, by zapoznali się z mapami z zaznaczonymi nieruchomościami miasta Bydgoszczy i z planami prezentującymi odległości od placów zabaw, obiektów sporu czy rekreacji, miejsc zielonych - podpowiada Michał Sztybel,dyrektor Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Chodzi o to, by nie zgłaszać propozycji dublujących się, np. kolejnego placu zabaw, skoro kilkaset metrów dalej jeden już jest. Kolejna sprawa: proszę zwrócić uwagę na lokalizację swojego projektu, bo może się okazać, że wybrane miejsce to teren prywatny - tłumaczy Michał Sztybel.

Jakie najwyższe wygrane padały w LOTTO (kiedyś Duży Lotek)? Na początek przedstawiamy TOP 5 wygranych w kraju:I.  36 726 210,20 zł              16.03.2017II.  35 234 116,20 zł 	Ziębice 	    22.08.2015III. 33 787 496,10 zł 	Gdynia 	    09.02.2012IV. 30 927 429,10 zł 	Bolesławiec 	01.09.2012V. 30 588 372,20 zł 	Żabno 	    31.05.2016Co ciekawe jedna z najwyższych wygranych w kraju i zarazem najwyższa jak do tej pory na Kujawach i Pomorzu padła w Barcinie. 6 czerwca 2015 roku ktoś wygrał... 28 085 312,20 zł.Na następnych stornach TOP 5 w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

Najwyższe wygrane w LOTTO na Kujawach i Pomorzu. Bydgoszcz, ...

W tym roku do głosowania na projekty BBO dołączono jeszcze jedno głosowanie, finansowane z innej puli. Bydgoszczanie mają się opowiedzieć, na którym z trzech osiedli ma powstać w pierwszej kolejności basen. W puli jest osiedle Leśne, Nowy Fordon i Miedzyń. Trudno ukryć, że mieszkańcy tych osiedli są rozsierdzeni. Miedzyń, dzielnica nieduża, o swój basen walczy już 8 lat (projekty są gotowe). Nowy Fordon też walczy: - W ubiegłym roku została ogłoszona wieść, że na przełomie 2 lat powstanie basen. Na zebraniu szkolnym został przedstawiony projekt. Czyli były to tylko plany? Marzenia dyrektora? A dzieciom zrobione złudne nadzieje... - ocenia na Facebooku Natalia Anna Nalaskowska. I miedzynianie są rozczarowani. Od ponad 4 lat dopominają się o pływalnię. Zrobili w tej sprawie już chyba wszystko, wystarczy zajrzeć na stronę stowarzyszenia Miedzyń - Prądy. Czy zewrą szyki i znajdą popleczników w innych częściach miasta?

Szczegóły na temat BBO na stronie www.bdgbo.pl

Warto wiedzieć

27 kwietnia roku rozpoczęła się szósta edycja programu Bydgoski Budżet Obywatelski. Oto jego historia w pigułce.

Ponad 300 projektów trafiło dotychczas do realizacji BB O; ponad 30 tys. głosów oddano w ostatniej, piątej edycji BBO (to o ok. 8 tys. więcej niż w roku poprzednim); 15206 głosów podczas głosowania w ostatniej edycji oddano drogą elektroniczną, a 14955 - tradycyjnie, na papierze; około 40 inwestycji trafiło do realizacji w wyniku ubiegłorocznego głosowania. Mieszkańcy zgłaszali głównie potrzebę zbudowania placu zabaw, chodników, siłowni na powietrzu. Najoryginalniejszy projekt: półka bookcrossingowa.

Zobacz również:

Spacer po dawnej Bydgoszczy - Gdańska [zdjęcia]

Polub "Express" na Facebooku

Piękna partnerka Macieja Kota pochwaliła się zdjęciami ze wspólnych wakacji na Fuerteventurze:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera