Tegoroczna Wielkanoc nie będzie podobna do tych, sprzed lat. Czas pandemii sprawia, że Polacy zaczynają się bać nie tylko zakażenia koronawirusem ale także tego, co może się stać zaraz po zakończeniu społecznej kwarantanny. Obawy dotyczą życia zawodowego; pracy i płacy.
Wydaje się, że na razie takich obaw nie powinni mieć ci bydgoszczanie, którzy pracują w jednostkach (instytucjach, spółkach, szkołach itp.) podległych samorządowi. Jak nas zapewniła Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy zmian w wysokości ich wynagrodzeń nie planuje się.
Wielu samorządowych urzędników nadal pracuje.
- Poszłam odebrać list w urzędzie przy Jezuickiej – mówi pani Maria ze Śródmieścia. - Stałam w kolejce kilkanaście minut, bo do pomieszczenia mogła wejść tylko jedna osoba. Uważam jednak, że wszystko odbywało się bardzo sprawnie i bardzo bezpiecznie. Urzędnicy mieli środki ochrony osobistej a petenci maseczki na twarzach.
Kultura w sieci
Nie mają wolnego również ci, którzy pracują np. niektórych instytucjach kultury.
- Zmuszeni zostaliśmy zamknąć swe wrota – mówi Kuba Ignasiak. specjalista do spraw promocji Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. - Ale, kultura żyje. Od wielu tygodni pracujemy nad tym, by przenieść ją do sieci, tworząc szereg działań on-line. Nazwaliśmy je Wiosną Wirtuali 2020.
Zaraz po świętach, czyli od wtorku (14 kwietnia 2020 r.) za pośrednictwem mediów społecznościowych MCK prezentować będzie kolejne wydarzenia, w tym m.in. nagrania koncertów, spektakli teatralnych i pokazów filmowych. Dostępne będą także interaktywne wydania „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego”. W czasie najbliższych 7 tygodni na Facebooku, Instagramie, Twitterze, kanale You Tube czy wreszcie za pośrednictwem internetowej strony centrum zaprezentowanych zostanie aż 20 wydarzeń.
W internecie można odnaleźć spektakle bydgoskiego Teatru Polskiego.
- Niebawem będziemy publikować i namawiać do czytania książek, które były inspiracją dla twórców naszych spektakli – mówi Aleksandra Rzęska, specjalista do spraw promocji TP. - Jedną z nich będzie „Mur. 12 kawałków o Berlinie”.
Aleksandra Rzęska przypomina, że krawcowe zatrudnione w teatrze szyły maseczki.
- Kwarantanna zaskoczyła nas w czasie przygotowań do premiery – przypomina. - Aktorzy, prawdopodobnie odpoczywają.
Instytucje kultury podległe samorządowi województwa uruchomiły internetowe specjalne portale. Filharmonia Pomorska zaprosiła melomanów na muzyczny Wielki Tydzień.
Natomiast Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy uruchomiło cykl edukacyjny. Na stronie WWW publikowane są materiały poświęcone wszystkim dziedzinom sztuki. Nie zabraknie informacji o teatrze, muzyce, literaturze i historii. Centrum będzie też udostępniać swoje wydawnictwa poświęcone literaturze, sztuce czy też historii regionu.
ADM bez dyżurów
Ciągłość pracy starają się utrzymać spółki należące do miasta.
- Dyżury, które pełniliśmy w rejonach zostały zawieszone do odwołania – informuje Magdalena Marszałek, rzecznika Administracji Domów Miejskich. - Wszyscy, centrala i rejony, pracujemy od 7 do 15. Siedziby są zamknięte, większość spraw załatwiamy telefonicznie lub przez internet.
W ADM praca jest rotacyjna, niektórzy wykonują swoje służbowe zadania zdalnie.
- Staramy się zminimalizować zagrożenie – podkreśla Magdalena Marszałek.
