Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzanie po zmroku czyli Bydgoska Noc Muzealna w sobotę [PROGRAM]

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Na Wyspie Młyńskiej stanie wioska. Niezwyczajna, lecz taka, w której królować będą rzemieślnicy - tkacze, kowale, prządki.

Na Wyspie Młyńskiej stanie wioska. Niezwyczajna, lecz taka, w której królować będą rzemieślnicy - tkacze, kowale, prządki.

<!** Image 4 align=none alt="Image 220120" sub="Fot.: Dariusz Bloch">

„Wioska dawnych rzemiosł” jest jedną z wielu propozycji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego na tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa.

<!** reklama>

Jutro od godz. 17 placówka za darmo zaprosi bydgoszczan do swoich oddziałów, gdzie zwiedzaniu wystaw towarzyszyć będą pokazy, zabawy, prelekcje i zajęcia plastyczne.

We wspomnianej rzemieślniczej wiosce będzie można nie tylko podglądać kowala czy tkacza przy pracy, ale i obejrzeć dawne przedmioty codziennego użytku. O godz. 20 chętni zwiedzą z przewodnikiem wystawę „W grodzie Bydgosta”.

Fachowcy oprowadzą też po Europejskim Centrum Pieniądza (godz. 17 i 21), gdzie poza tym będzie można zabawić się w mincerza i wybić sobie pamiątkowy żeton.

Historyk sztuki przybliży (o godz. 18) „Galerię sztuki nowoczesnej”, o wystawie „Historia bydgoszczan - historia muzeum” opowie jej kurator (godz. 22). W fachowej asyście będzie można oglądać dzieła Wyczółkowskiego (godz. 19).

W gmachu przy Mennicy 8 specjalną wystawą prac Artura Grottgera i pamiątek z epoki upamiętniona zostanie 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego, o którym prelekcję wygłosi historyk dr Łukasz Myszka (godz. 19).

Dzieci tymczasem na zajęciach plastycznych będą próbowały wyrazić swoje patriotyczne uczucia. Całe rodziny zaproszone zostaną do atelier fotograficznego jak za dawnych lat.

W spichrzach przy Grodzkiej stanie warsztat jubilerski, co ma związek z wystawą kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, współwłaścicielki firmy „Yes”. (kuratorskie oprowadzanie o godz. 20). Swój kunszt prezentować będą też konserwatorzy malarstwa.

Nieopodal walki białą bronią zaprezentuje drużyna wojów. Kto woli nowsze dzieje, odbędzie „Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” w towarzystwie kuratora tak zatytułowanej ekspozycji (godz. 21). I tutaj na atrakcje mogą liczyć najmłodsi - dla nich przygotowano edukacyjne zabawy, związane z wystawą o Bydgoszczy okresu międzywojnia (godz. 17-18).

W Exploseum, które zaprasza w godzinach 17-20, zwiedzać będzie można wystawy „Praca przymusowa w III Rzeszy”, „Fabryki koncernu DAG”, „Historia broni i uzbrojenia” oraz najnowszą, która przeniesie widzów na Śląsk. Wernisaż tej eskpozycji, zatytułowanej „Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska”, odbędzie się o godz. 17.

Tymczasem przed budynkiem nr 1115 Exploseum odbywać się będzie prezentacja replik broni  białej i palnej.


Bydgoska Noc Muzealna - sobota, 14 września, godz. 17-24, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!