Bydgoszczanie mają szczęście, że ich miasto posiada tak wyjątkowe miejsce, jak Ogród Botaniczny Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. W sobotę spacerowicze mieli okazję wziąć udział w przechadzce ścieżkami botanika. Nie był to jednak zwykły spacer, tylko zwiedzanie ogrodu z przewodnikiem.
Była to okazja do poznania wszelkich ciekawostek na temat zróżnicowanej roślinności tworzącej "różne typy siedliskowego lasu, łąki oraz zbiorników z roślinnością wodną" w tej myślęcińskiej oazie. Wędrówka rozpoczęła się zbiórką w samo południe przed bramą Ogrodu Botanicznego od ulicy Konnej.
Wyjątkowy Ogród Botaniczny
"Na terenie ogrodu możemy zobaczyć charakterystyczne dla Ameryki Północnej lasy dębowo – tulipanowcowe jak również kolekcję roślin pochodzących z terenów azjatyckich lasów liściastych i mieszanych m.in. kasztan jadalny oraz leszczynę południową.
W północnej części Ogrodu Botanicznego urządzono ogród agrobotaniczny, na terenie którego prezentowane są stare i współczesne drzewa owocowe" - czytamy za zaproszeniu na spacer, na stronie bydgoskiego ratusza.
w botaniku rosną odmiany jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni, śliw, leszczyn.
- Przy współpracy ze szkołami ogrodniczymi utworzono przykładowe ogrody wiejskie, ogrody ziołowe przyciągające zapachem mięty, estragonu, szałwii lekarskiej, bazylii i rumianku. Ogród roślin iglastych zajmuje zbocza doliny nieopodal Strugi Myślęcińskiej. Jest to kompozycja drzew i krzewów, m.in. jodeł, świerków, jałowców, cyprysików, daglezji, mikrobiot, miłorzębi oraz żywotników - informuje urząd miasta.
W roku 1994 rozpoczęto budowę Ogrodu Roślin Górskich. "Alpinarium wprowadza zwiedzających w świat gór wapiennych i gór wysokich z charakterystycznymi gatunkami roślin dla tych zbiorowisk. Na półkach skalnych w części wapiennej rosną m.in. skalnice, rozchodniki, goździk alpejski i dębik ośmiopłatkowy" - czytamy na Bydgoszcz.pl.
Pomiędzy skałami znaleźć można szarotkę alpejską. Zbocza porasta natomiast jodła pospolita, jałowiec sabiński i porzeczka alpejska. Z Alpinarium możliwe jest przejście na Górę Myślęcińską, a stamtąd spacerowicze mogą oglądać panoramę Bydgoszczy.
