Ogród Botaniczny UKW położony między ulicami Niemcewicza, Chodkiewicza i al. Powstańców Wielkopolskich otwarty jest do końca października. Aktualnie można zwiedzać go od 8 do 18 od poniedziałku do piątku oraz od 10 do 18 w soboty i niedzielę. W październiku możliwość spaceru będzie skrócona o godzinę.
– Cały czas w ogrodzie, dzięki pięknej pogodzie, która do nas wróciła, możemy podziwiać kwitnące rośliny. W tej chwili to takie typowo jesienne gatunki: astry nazywane marcinkami, kwitną cynie, dalie, kosmosy, werbeny, bluszcze. Do później jesieni kwitną róże. Z kolei na krokusowej polanie właśnie zakwitły zimowity – zdradza dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni, pełnomocnik dziekana WNB ds. Ogrodu Botanicznego UKW.
– Sporą atrakcją dla odwiedzających ogród są owoce. Aktualnie wiele roślin owocuje, m.in. żółtnica (łac. Maclura). Jest to roślina o dużych owocach przypominających pomarańcze, ale one pozostają zielone. Owocują pięknie cisy, głogi, irgi, kasztan jadalny o przepięknych najeżonych kolczasto owocach, ale i kasztanowce. To wspaniały czas do spacerów i podziwiania tego, co przynosi nam jesień – opowiada.
Jak mówi opiekunka ogrodu, jesień w tym roku przyjdzie nieco wcześniej, podobnie jak wiosna czy lato. Z uwagi na wysokie temperatury i małą liczbę opadów w ostatnich miesiącach, część roślin już zgubiła liście. Te na drzewach i krzewach wkrótce będzie można podziwiać w pełnej palecie barw.
Co dzieje się w Botaniku po październiku? – To czas, gdy ogród odpoczywa. Mamy tu mnóstwo zwierząt, które potrzebują spokoju. Z kolei nasi pracownicy zajmują się pracami, których nie mogliby wykonać, gdy są odwiedzający – mówi nam Barbara Waldon-Rudzionek.
Zmiany ocenione na plus
W maju Ogród Botaniczny UKW oficjalnie otwarto po rewitalizacji. W ramach inwestycji powstał nowy budynek z salą dydaktyczną i wiatą zielonej szkoły oraz pomieszczeniami socjalnymi, a także magazynami sprzętów i roślin. Zbudowano pomost nad stawem, wymieniono instalacje (elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, centralnego ogrzewania), zainstalowano monitoring i oświetlenie. Dodatkowo przeprowadzono gruntowny remont budynku nad stawem oraz wymieniono dach na budynku Galerii Arboretum.
– Po rewitalizacji widzimy wzrost zainteresowania ogrodem. Przychodzi sporo grup zorganizowanych z z okolicznych szkół, mamy więcej zajęć edukacyjnych. Z pewnością rewitalizacja bardzo pozytywnie wpłynęła na odbiór przez mieszkańców – ocenia pełnomocnik dziekana WNB ds. Ogrodu Botanicznego UKW.
Botanik zajmuje powierzchnię 2,33 ha. Na jego terenie znajduje się staw, niewielkie wzgórze dawnego alpinarium, dwa kamienne tunele oraz zabudowania. Kolekcje ogrodu liczą blisko 600 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, rodzimych i obcych, odmian botanicznych (występujących w naturze) i ogrodowych (wyhodowanych odmian ozdobnych). Łącznie gatunków i odmian roślin jest ponad 1200.