Od niedawna mieszkańcy Królikowa nie muszą już martwić się o to, że podczas przejazdu przez wieś mogą zniszczyć zawieszenie samochodu. Nowy asfalt zastąpił popękany i dziurawy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 125441" sub="W Królikowie, oprócz asfaltu, wykonawca położył również nowy chodnik. Wyremontowany odcinek ma długość 6,3 kilometra Fot. Mateusz Boinski">Wyremontowany odcinek ma długość 6,3 kilometra i prowadzi z Zalesia do krzyżówki w Dąbrówce Słupskiej. Największa jego część znajduje się jednak w Królikowie, co ma ogromne znaczenie dla sołectwa liczącego mniej niż 600 mieszkańców.
- Ludzie cieszą się i ja również. Jestem wdzięczna za to, co tu zrobiono - powiedziała Elżbieta Katafiasz, sołtys Królikowa.
Pieniądze na przebudowę trasy znalazły się w rządowych „schetynówkach”, czyli w „Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych”. Połowę środków na wykonanie projektu daje budżet państwa, resztę musi znaleźć gmina lub powiat.
- Koszt remontu tej drogi wyniósł 1,490 miliona złotych - 744 tysiące otrzymaliśmy z programu, 500 tysięcy złotych przekazała gmina Szubin, resztę dało Starostwo Powiatowe w Nakle - powiedział Bartosz Lamprecht, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle.
Oprócz zmiany nawierzchni jezdni w Królikowie powstały nowe chodniki oraz położono asfalt przy zjazdach na pola. Jednak to nie spotkało się już z taką aprobatą, jak wcześniejsze działania.
<!** reklama>- Zamiast asfaltu wystarczyło utwardzić kamieniami te zjazdy. Asfaltu wcale tu nie chciałem, bo i tak nie ułatwia on dojazdu na pole, a wręcz utrudnia. Mam dość nowoczesne maszyny, które są szersze niż wykonany zjazd. Jednym kołem jestem na asfalcie, a drugim na piachu. Zamiast tego wykonawca mógł przedłużyć remontowany odcinek - uważa rolnik z Królikowa.
Podobnego zdania jest sama sołtys. Wskazuje, że mógł powstać chodnik przy ulicy Zaleskiej lub barierka ochronna przy Retkowskiej. Prace trzeba jednak wykonać zgodnie z ustalonym wcześniej projektem.
- Taki był projekt. Na przyszłość trzeba konsultować się z sołtysami odnośnie szczegółów dotyczących poszczególnych odcinków - powiedział Krzysztof Mikietyński, wicestarosta nakielski.
Na uznanie zasługuje fakt, że remont drogi z Zalesia do Dąbrówki Słupskiej trwał mniej niż trzy miesiące.
- Świetne jest to, że od momentu powstania projektu do oddania drogi do użytku minęło tylko parę miesięcy - potwierdził Mariusz Piotrkowski, wiceburmistrz Szubina.
W najbliższym czasie powstanie jeszcze kilometr jezdni z chodnikiem w Dąbrówce Słupskiej. 23 lipca poznamy wyniki przetargu na remont drogi z Smogulca do Chwaliszewa. Na odcinku 2,7 kilometra ma zostać poszerzona jezdnia. Tego samego dnia dowiemy się, kto zajmie się też trasą z Miastowic do Podobowic. Projekty dofinansowane są z Regionalnego Programu Operacyjnego.