23 miasta, 10 tysięcy uczestników i 1,2 mln przejechanych kilometrów - to bilans pierwszej edycji walki o puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski, która z inicjatywy naszego miasta trwała we wrześniu tego roku.
- Powodem, dla którego pomyśleliśmy o organizacji tej rywalizacji, była chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów i została zawieszona w 2018 roku - słyszymy w bydgoskim ratuszu. - W związku z niedosytem wśród rowerzystów należało pomyśleć o nowej inicjatywie, która miała aktywizować lokalną społeczność.
W tym roku najlepsza okazała się Nowa Sól, drugie miejsce zajęło Leszno, a trzecie Gorzów Wielkopolski. Kto zwycięży w przyszłym roku?O tym przekonamy się w czerwcu 2020 roku, ponieważ nadchodząca edycja rywalizacji jest zaplanowana na maj.
- Udział w zabawie potwierdziły już miasta, które uczestniczyły w pierwszej edycji wydarzenia - słyszymy w ratuszu.
- Wiemy, że w maju 2020 r. o tytuł i puchar powalczą: Biała-Podlaska, Białystok, Bydgoszcz, Chorzów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Inowrocław, Kielce, Koszalin, Leszno, Łomża, Nowa Sól, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Przemyśl, Suwałki, Świętochłowice, Toruń i Włocławek. To jednak nie koniec. Na zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji odpowiedziały już kolejne nowe miasta. Nadal istnieje możliwość włączenia się w akcję kręcenia kilometrów.
Co ważne, udział w akcji, zarówno dla miast, jak i dla uczestników jest całkowicie bezpłatny.
- Kilometry kręcimy przy użyciu darmowej aplikacji „Rowerowa Stolica Polski”. Miasto, które wygra rywalizację otrzymuje przechodni puchar - informują urzędnicy. - W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar zostaje na stałe w posiadaniu zwycięskiego miasta.
Więcej na temat rywalizacji można znaleźć na stronie Aktywna Bydgoszcz.
