Ład i porządek oraz nowoczesna technologia to atuty firmy zajmującej się utylizacją śmieci. To utwierdziło żnińskich rajców w przekonaniu, że burmistrz nawiązał kontakt z solidnym partnerem.
<!** Image 2 align=right alt="Image 111258" sub="Janusz Arent oprowadził po zakładzie gości ze Żnina. Nasi samorządowcy wysoko ocenili panujące w nim warunki Fot. Maria Warda">Leszek Jakubowski, burmistrz Żnina, od początku swej kadencji postawił na to, aby na wysypisku w Wawrzynkach nieprzetworzonych odpadów w przyszłości było jak najmniej. Taką szansę stwarza nowoczesna technologia, umożliwiająca wytworzenie ze śmieci (w tym plastików) paliwa alternatywnego, oraz odpadów biodegradowalnych, które posłużą w przyszłości do produkcji biogazu do celów energetycznych. Takie metody stosuje spółka Uskom z Mławy, która jest zdecydowana na wybudowanie profesjonalnego zakładu w Wawrzynkach. W poniedziałek burmistrz i pracownicy Urzędu Miejskiego w Żninie, zajmujący się odpadami, wybrali się do Mławy, aby zobaczyć jak funkcjonuje tamtejszy Zakład Usług Komunalnych. Towarzyszyliśmy im podczas wizyty. Po zakładzie oprowadzał i opowiadał o technologiach Janusz Arent, prezes zarządu.
<!** reklama>Wyselekcjonowanie z odpadów biologicznych śmieci przesuwały się na taśmach, skąd trafiały do olbrzymiej prasy. Wychodził z nich produkt gotowy do spalania w cementowni, gdzie panuje odpowiednia temperatura. Odpady składowane na wysypisku w Wawrzynkach pochodzić będą z gmin: Łabiszyn, Gąsawa, Rogowo, Janowiec Wielkopolski, Nakło nad Notecią, Kcynia, Szubin, Dąbrowa i Żnin, które podpisały ze Żninem porozumienie. To gwarantuje dostawę takiej ilości surowca, że Uskomowi opłaci się wybudować zakład utylizacyjny - podobny do mławskiego.
<!** Image 3 align=right alt="Image 111258" >- To dobry czas na taką inwestycję - mówił Janusz Arent. - Lafarge, które będzie spalać nasze produkty, zadeklarowało, że przy cementowni powstanie laboratorium. Zależy nam, aby działać szybko, bo mamy olbrzymią szansę na pozyskanie unijnych pieniędzy.
Janusz Arent zapewnia, że zaraz po podpisaniu z gminą porozumienia w sprawie utworzenia spółki, rozpoczną się prace związane z budową zakładu.
Uchwała w sprawie utworzenia spółki zostanie podjęta przez rajców miejskich w piątek. Wysokość kapitału zakładowego wyniesie 800.000 złotych. Do spółki należeć będzie 600.000 złotych, a pozostała kwota do gminy Żnin.
