Spis treści
Od stycznia 2021 roku osoby oddające krew mogły liczyć na specjalne przywileje w postaci dodatkowego dnia wolnego, a także 33-procentowej ulgi na przejazdy koleją. Niestety, zgodnie z przepisami wspomniana zniżka wygaśnie już 30 grudnia 2023 roku.
Koniec ulgi dla krwiodawców
Ulga dla krwiodawców stanowiła formę zachęty do oddawania krwi w czasie pandemii, czyli wtedy, gdy zapotrzebowanie na ten płyn było wysokie, a chętnych brakowało. Osoby, które stawiły się w punkcie pobrań trzykrotnie, otrzymywały specjalne zaświadczenie uprawniające do korzystania ze zniżek.
Ze względu na to, że w lipcu stan zagrożenia epidemicznego został zniesiony, wspomniany dokument nie jest już wydawany. Ostatnie zaświadczenia utracą swoją ważność 31 grudnia 2023 roku.
- W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, informujemy, że honorowi dawcy krwi uprawnieni do ulgi, mogą skorzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity na podstawie biletów z tą ulgą maksymalnie do 30 grudnia 2023 roku włącznie, pod warunkiem posiadania ważnego zaświadczenia poświadczającego uprawnienie do tej ulgi, które zostało wydane najpóźniej w dniu 30 czerwca 2023 r. (uprawnienie przysługuje przez okres 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia) - wyjaśnia PKP w komunikacie prasowym.
Obowiązująca od ponad dwóch lat ulga okazała się sporym obciążeniem dla Polskich Kolei Państwowych. Jak informował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, „wartość utraconych przychodów z tytułu honorowania wyżej wymienionej ulgi dla krwiodawców w 2022 r. wyniosła 2 mln 786 tys. zł brutto. Przy czym podkreślić należy, że powyższe dane szacunkowe dotyczą tylko jednego przewoźnika”.
Przeczytaj także:Posiłki w Warsie znowu droższe. Tyle pasażerowie PKP zapłacą za jedzenie
Czym jest ulga dla krwiodawców?
Honorowi krwiodawcy, którzy trzykrotnie oddali krew do 1 lipca br. mogli uzyskać zaświadczenie uprawniające do 33-procentowej zniżki na podróże PKP Intercity. Ulga przysługiwała przy przejazdach w klasach:
- 1 i 2 - pociągi IC i TLK,
- 2 - pociągi EIP i EIC.
Zniżka dotyczyła również przewoźników regionalnych, czyli m.in. Kolei Mazowieckich czy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W większości kraju honorowi dawcy krwi mogli także liczyć na bezpłatne podróże komunikacją miejską.
Dokument uprawniający do zniżek wydawany był przez regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa albo Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Termin ważności każdego zaświadczenia wynosił 6 miesięcy.
