Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć!
Tegoroczni maturzyści nie mieli łatwego zadania. Większość roku szkolnego 2020/2021 uczyli się zdalnie, stąd na maturze obniżono wymagania. Uczniowie nie mieli obowiązku przystępowania do jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym (tak było dotychczas). Jednak wielu wybrało rozszerzenia z uwagi na studia. W tym roku na maturze nie było egzaminów ustnych (z języka polskiego i języka obcego nowożytnego).
W 2021 roku matura rozpoczęła się 4 maja. Uczniowie obowiązkowo przystąpili do 3 egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka i język obcy nowożytny - tu większość młodzieży wybrała język angielski).
Do poprawki mogą przystąpić maturzyści, którzy w maju lub w terminie dodatkowym w czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej. Część pisemna egzaminu poprawkowego odbędzie się 24 sierpnia 2021 r. (wtorek) o godz. 9. W terminie poprawkowym nie przeprowadza się części ustnej. Wyniki znane będą 10 września 2021 r. Z uwagi na pandemię matura poprawkowa także zostanie przeprowadzona w szkołach w ścisłym reżimie sanitarnym.
Wyniki matury 2021 - województwo kujawsko-pomorskie
- Zdało - 70,1 proc.
- Prawo do poprawki ma - 19,7 proc.
- Nie zdało - 10,2 proc.
W Bydgoszczy do matury w 2021 r. przystąpiły 3424 osoby. Zdało ją 74 proc. Wśród nich - Julia Gadzinowska i Rysiu Kimmel z V LO, którym w tym roku towarzyszyliśmy na egzaminie dojrzałości. Oboje uczęszczali do klasy o profilu humanistycznym.
Maturzyści już o poranku mogli sprawdzić swoje wyniki. Wszystko poszło bardzo sprawnie
Maturzyści swoje indywidualne wyniki matur mogli sprawdzić 5 lipca już o godz. 8.30 na stronie Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika (ZIU) za pomocą loginu i hasła otrzymanego przez dyrektora szkoły.
- Zaspałam i dopiero chwilę po godz. 9 zalogowałam się, ale nie było żadnego problemu. Wszystko poszło bardzo sprawnie - mówi Julia Gadzinowska. - Zanim weszłam do systemu, trochę ręce mi drżały. Byłam podekscytowana, ale po chwili radość była ogromna, bo zdałam maturę! Z egzaminów na poziomie podstawowym uzyskałam następujące wyniki: język polski - 73 proc. matematyka - 53 proc. i język angielski 100 proc. Moje wyniki z rozszerzeń to: z języka polskiego - 63 proc., z języka angielskiego 96 proc. i z WOS-u - 38 proc., ale to był najtrudniejszy egzamin.

Julia najbardziej zadowolona jest z wyników z języka angielskiego. - Wybieram się na filologię angielską na Uniwersytet Gdański, więc tym bardziej się cieszę - mówi maturzystka. - Wynik z języka polskiego z podstawy jest satysfakcjonujący, ale na rozszerzeniu liczyłam na 10 procent więcej. No i matematyka - wynik powyżej 50 proc. to mój sukces, bo tego przedmiotu obawiałam się najbardziej, a w przygotowania włożyłam mnóstwo pracy.
Maturę zdał też drugi z naszych maturzystów Ryszard Kimmel. - Wyniki były już na stronie Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika pięć minut przed czasem - mówi Rysiu. - Z podstawy z języka polskiego uzyskałem 46 proc. i trochę jestem zaskoczony, bo liczyłem na więcej. Chyba musiałem popełnić jakiś błąd. Matematyka poszła zgodnie z planem. Już po egzaminie policzyłem, że powinienem zdobyć 56 proc. i tak też było. Język angielski na poziomie podstawowym zdałem na 84 proc., a rozszerzenie z tego przedmiotu na 62 proc., więc są powody do radości. Najbardziej cieszę się z rozszerzenia z historii. Mój wynik to 72 proc. i taki dobry wynik uzyskało tylko 8 proc. zdających w kraju.
Rysiu już myśli o studiach. - Wybieram się na studia magisterskie prawnicze na Uniwersytet Gdański i na studia licencjackie z dyplomacji na tej uczelni. Aplikowałem też na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu - tu na prawo (studia magisterskie) i zarządzanie państwem (licencjat). Jako trzecią uczelnię wybrałem Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tu także wybrałem prawo (studia magisterskie) i bezpieczeństwo narodowe (licencjat).
