Tegoroczny egzamin gimnazjalny odbył się 10-12 kwietnia. W części humanistycznej uczniowie rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. Jak wypadli uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego? Jak przedstawiają się średnie?
Wyniki egzaminu gimnazjalnego. Woj. kujawsko-pomorskie
Z historii i wos-u młodzież z Kujawsko-Pomorskiego uzyskała średnio 57 proc. punktów możliwych do zdobycia. Średnia krajowa wyniosła 59 proc.
Gimnazjaliści poniżej średniej ogólnopolskiej
W przypadku języka polskiego średnia kujawsko-pomorskich uczniów to 61 proc., podczas, gdy ich koledzy w kraju zanotowali wynik 63 proc.
W części matematyczno-przyrodniczej, w której uczniowie sprawdzali wiedzę z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka i geografia) oraz matematyki uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego osiągnęli następujące średnie: przedmioty przyrodnicze - 47 proc. (średnia krajowa 49 proc.), a z matematyki - 40 proc. (średnia krajowa 43 proc.).
W trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, albo poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Na podstawie z dwóch najczęściej wybieranych języków uczniowie z naszego województwa uzyskali: z języka angielskiego - 65 proc. (średnia krajowa 68 proc.), a z języka niemieckiego - 45 proc. (średnia krajowa 51 proc.).
Egzamin ósmoklasisty. Wyniki uczniów z Kujawsko-Pomorskiego też niższe od ogólnopolskiej średniej
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku podała też wyniki egzaminu ósmoklasisty, który przeprowadzono 15-17 kwietnia. Był to pierwszy taki egzamin po wprowadzeniu reformy edukacji. Uczniowie zdawali go z trzech przedmiotów języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Ósmoklasiści z województwa kujawsko-pomorskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do zdobycia z języka polskiego (średnia w kraju 63 proc.), 42 proc. - z matematyki (średnia w kraju 45 proc.), a z najczęściej wybieranych języków obcych - angielskiego - 55 proc. (średnia w kraju 59 proc.) i niemieckiego - 33 proc. (średnia w kraju 42 proc.).
Egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty były egzaminami obowiązkowymi. Każdy uczeń musiał do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie można ich nie zdać, ale wyniki mają znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Dzielnice i osiedla Bydgoszczy - gdzie mieszka najwięcej osó...
rady ratownika medycznego, Krzysztofa Wiśniewskiego, jak przetrwać upały:
