Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

Egzaminy poprawkowe odbyły się 23 sierpnia br. Prawo do poprawki mieli uczniowie, którzy w maju lub w terminie dodatkowym w czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej.
W całym województwie kujawsko-pomorskim z drugiej szansy skorzystało ogółem 1978 tegorocznych absolwentów. Najwięcej z nich poprawiało matematykę.
Maturzyści poprawiali wyniki w macierzystych szkołach
Egzamin poprawkowy uczniowie pisali w szkołach, w których przystępowali do egzaminu w terminie głównym w maju br. lub terminie dodatkowym w czerwcu.
W V LO w Bydgoszczy, gdzie maturę w terminie głównym, zdawało w tym roku 118 tegorocznych maturzystów, prawo do poprawki miało 10 osób. Wszyscy postanowili do niej przystąpić. - Cała dziesiątka ponownie zdawała matematykę - mówi Leszek Siekierski, dyrektor V LO. - Osiem osób zdało, dwie - nie.
W II LO i IV LO w Bydgoszczy są powody do zadowolenia.
- Mieliśmy dwie poprawki. Jedna osoba ponownie pisała język polski, druga - matematykę i obie zdały. Mamy zatem 100-procentową zdawalność matury w naszej szkole - nie kryje radości Mirosława Glaza, dyrektor II LO.
W IV LO była tylko jedna poprawka z języka polskiego. - Cieszymy się, bo ta osoba poprawiła wynik z maja i także możemy pochwalić się zdawalnością 100 proc. na maturze 2022 - mówi Katarzyna Kijewska-Południak, dyrektor IV LO.
W Technikum Budowlanym 8 osób pisało poprawki, w tym 5 z języka polskiego i 3 z matematyki.
- Z tego 7 uczniów zaliczyło pomyślnie egzamin poprawkowy, tylko jedna osoba nie zdała matematyki - mówi Magdalena Popielewska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych. - W tym roku ogółem maturę w naszej szkole zdawało 134 tegorocznych maturzystów. Aż 131 osób zakończyło ją sukcesem. Ostatecznie zdawalność matury 2022 wyniosła u nas 97,76 proc., bo w maju dwie osoby nie zdały egzaminów z więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego i nie miały prawa do poprawki.
Jak poinformowała w piątek (9 września) OKE w Gdańsku, w województwie kujawsko-pomorskim w terminie głównym (maj), dodatkowym (czerwiec) i poprawkowym (sierpień) łącznie do wszystkich egzaminów obowiązkowych przystąpiło 13 tys. 742 tegorocznych absolwentów. Zdało 11 tys. 516 uczniów - 83,8 proc., a nie zdało 2226 osób - 16,2 proc. Tradycyjnie lepiej matura wypadła w liceach - 87,7 proc. zdało, w technikach - było to 78,8 proc.
W kraju ostatecznie wyniki egzaminu maturalnego były następujące: zdało 229 tys. 45 uczniów, czyli 85 proc., nie zdało 40 tys. 445 uczniów - 15 proc.
Próbne matury 2023 z CKE w nowej formule pod koniec września i w grudniu
Przypomnijmy, że w 2023 r. po raz pierwszy maturę w nowej Formule 2023 zdawać będą licealiści, czyli absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Niedawno Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że 28-30 września br. i 12-22 grudnia br. odbędą się próbne egzaminy maturalne z CKE dla uczniów przystępujących do matury w nowej formule. CKE udostępni materiały - opracowane przez okręgowe komisje egzaminacyjne we współpracy z CKE.
Pod koniec września br. test diagnostyczny dotyczył będzie przedmiotów z części pisemnej na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny), z kolei w grudniu wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach (podstawowym, rozszerzonym, dwujęzycznym).
Przystąpienie do testu diagnostycznego przez szkoły jest dobrowolne. CKE zaleca jednak, by szkoły, które się na to zdecydują, przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu. Próbne matury z CKE mają na celu przekazanie każdemu uczniowi wartościowej informacji zwrotnej, jaką wiedzę powinien jeszcze uzupełnić.
W 2023 r. na maturze uczniowie obowiązkowo na poziomie podstawowym uczniowie napiszą właśnie egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. W części pisemnej trzeba będzie również obowiązkowo przystąpić do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zdawalności). Maksymalnie uczeń może wybrać 5 rozszerzeń. Wracają też obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Matura będzie trudniejsza.
Uczniowie 4-letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończą szkołę w roku szkolnym 2022/2023, do matury przystąpią w starej Formule 2015.