https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znak łowieckiej tradycji

Paweł Antonkiewicz
Od pięćdziesięciu lat członkowie Koła Łowieckiego nr 113 „Noteć” w Nakle dbają o las, troszczą się o zwierzynę, czasami ruszają w knieje na polowanie.

Od pięćdziesięciu lat członkowie Koła Łowieckiego nr 113 „Noteć” w Nakle dbają o las, troszczą się o zwierzynę, czasami ruszają w knieje na polowanie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 145268" sub="Członkowie Koła Łowieckiego nr 113 „Noteć” w Nakle z dumą i wzruszeniem prezentują swój sztandar / Fot. Jacek Tomasz">- Koło powstało w kwietniu 1960 roku, a jego pierwszym prezesem był Zygmunt Jaruszkiewicz - przypomina Mieczysław Komorski, skarbnik koła. - Działamy na terenie dwóch obwodów łowieckich, na których więcej niż lasów jest pól i łąk. Spotkać na nich można różnorodną zwierzynę: jelenie, sarny, dziki, zające, bażanty, kuropatwy i kaczki.

Myśliwi nie zajmują się tylko organizacją polowań.

- Mamy obowiązek starać się o zachowanie równowagi w przyrodzie i działać na rzecz jej ochrony, choćby poprzez dokarmianie zwierząt, na przykład teraz, zimą, kiedy mają utrudniony dostęp do zielonej masy. Za paszę, a trzeba jej zakupić naprawdę wielkie ilości, płacimy z własnych środków, sami ją też rozwozimy po lasach. W tym roku kupiliśmy ponad sto ton buraków cukrowych, 150 ton ogonków cukrowych, dwie tony mieszanki zbożowej, siano, sól do lizawek - wyjaśnia myśliwy. - Polowania są tylko częścią naszej działalności, za którą też zresztą płacimy.

<!** reklama>Z okazji rocznicy powstania koła otrzymało ono sztandar.

„Świadomi swej 50-letniej historii i wartości, jakie wnieśliśmy do skarbnicy łowiectwa polskiego, postanowiliśmy z okazji jubileuszu naszej społeczności ufundować własny sztandar. Odczuwamy potrzebę posiadania widomego znaku, symbolu własnych tradycji łowieckich oraz woli ich kontynuowania. Pod sztandarem tym chronić będziemy ojczystą przyrodę, dbać o zasoby naszych łowisk, przyczyniać się do ugruntowania dobrego imienia polskich myśliwych” - napisali w Akcie Rozwinięcia Sztandaru.

Symboliczne gwoździe w drzewce sztandaru - który został poświecony podczas uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętego Wawrzyńca w Nakle - wbili jego fundatorzy. Byli wśród nich przedstawiciele władz gminy i powiatu oraz sami myśliwi.

Honory dla myśliwych

Podczas jubileuszowej uroczystości wyróżniono: Jacka Cichockiego medalem „Za zasługi dla łowiectwa bydgoskiego”, a brązowymi medalami „Za zasługi łowieckie”: Zenona Komorskiego, Mieczysława Komorskiego, Jana Gabryszewskiego, Witolda Fabisia, Tadeusza Mikulskiego, Odona Mikulana, Józefa Borowickiego.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski