Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Las należy do myśliwego i flinty jego... [polowania w lasach na terenie Bydgoszczy i pod Bydgoszczą]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Polowanie w bydgoskich lasach zablokowali mieszkańcy i członkowie (wolą zasłonić twarze) Bydgoskiego Ruchu Antyłowieckiego. Myśliwi mają świadomość, że ich działania nie spotykają się z aprobatą.
Polowanie w bydgoskich lasach zablokowali mieszkańcy i członkowie (wolą zasłonić twarze) Bydgoskiego Ruchu Antyłowieckiego. Myśliwi mają świadomość, że ich działania nie spotykają się z aprobatą. Bydgoski Ruch Antyłowiecki
Nie pobiegasz i nie pospacerujesz, nie pojeździsz też rowerem. Przez myśliwych, którzy w podbydgoskich lasach polowania planują co weekend.

Gdy w mediach społecznościowych skupiających mieszkańców Osowej Góry pojawił się przed weekendem wpis o mającym się odbyć polowaniu w miejscowych lasach wielu nie mogło uwierzyć, że to prawda. Ludzie dziwili się, jak to możliwe, że ktoś będzie strzelał w lesie, który traktowany jest raczej jako park. Zwłaszcza w weekend biegaczy, spacerowiczów i rowerzystów jest cała masa. Niektóre budynki od ściany lasu dzieli odległość kilkunastu metrów.

Spacerowicze od razu wychwycili, że teren przyszłego polowania oznaczony jest tylko w niektórych miejscach, przy wielu wejściach do lasu tablice informujące o polowaniu nawet nie stanęły.

Pod koniec zeszłego roku otwarto w mieście dwa nowe markety tej sieci: pierwszy u zbiegu ul. Glinki i Dąbrowa, drugi na skrzyżowaniu Wyszyńskiego z Powstańców Wielkopolskich. Jeszcze przed świętami mieszkańcy Fordonu mogli wybrać się na zakupy do przebudowanego Lidla u zbiegu ul. Tomasza Golloba i Stanisława Skarżyńskiego.Tymczasem sieć planuje kolejne wielkie otwarcie - jesienią tego roku przy ul. Szubińskiej i Pięknej gotowy ma być sklep o powierzchni ponad 1350 metrów kwadratowych. Prace już trwają. Według zapowiedzi Aleksandra Robaszkiewicz z zespołu prasowego sieci pracę ma tu znaleźć ok. 25 osób. Zlokalizowanie dyskontu w tym miejscu wymaga jednak zmiany infrastruktury drogowej. - Zmiany w układzie drogowym będą dotyczyły budowy zjazdu i prawoskrętu z ul. Szubińskiej oraz nowej drogi dojazdowej na terenie miasta do parkingu Lidl - mówi Aleksandra Robaszkiewicz.Koszty przebudowy poniesie inwestor. - Zobligowany został do zaprojektowania i wybudowania drogi publicznej oznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wraz z jej skrzyżowaniem z ul. Szubińską. Skrzyżowania to zostanie wyposażone w dodatkowy pas przeznaczony dla pojazdów skręcających w prawo z ul. Szubińskiej. Wszelkie prace inwestor będzie realizował na swój koszt i swoim staraniem - mówi Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy i dodaje, że: „z racji swoich kompetencji ZDMiKP nie ingerował w zagospodarowanie prywatnego terenu inwestora".

Czternasty Lidl w Bydgoszczy. Gdzie powstanie? Kiedy otwarci...

O tym nie wiedzieliśmy

- O wszystkim dowiedzieliśmy się od mieszkańca. Przecież nie może być tak, że myśliwi wystawią sobie tabliczkę o polowaniu i uznają sprawę za załatwioną. Na następnym spotkaniu rady osiedla będziemy poruszać ten temat między innymi w czasie rozmów z policją - zapowiada Radosław Ginther, przewodniczący osiedlowej rady z Osowej Góry.

O wszystkim dowiedzieliśmy się od mieszkańca. Przecież nie może być tak, że myśliwi wystawią sobie tabliczkę o polowaniu i uznają sprawę za załatwioną.

Po naszych pytaniach o organizatora polowania i dociekaniach czy mieszkańcy zostali skutecznie powiadomieni o zagrożeniach ratusz zmienia procedurę informowania o polowaniach zbiorowych w mieście.

Dwa tygodnie wcześniej

- Plany polowań są uzgadniane z kołami łowieckimi na początku stycznia, na cały rok. Tyle, że po kilku miesiącach nikt o tym nie pamięta. Dlatego teraz jeden z naszych pracowników będzie zajmował się również informowaniem o polowaniach. Takie ostrzeżenia trafią do mediów, a także na stronę Bydgoszcz.pl z wyprzedzeniem dwutygodniowym - zapewnia Adam Dudziak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego bydgoskiego ratusza.

Plany polowań są uzgadniane z kołami łowieckimi na początku stycznia, na cały rok. Tyle, że po kilku miesiącach nikt o tym nie pamięta.

I właśnie na stronę niedawno trafiły „rozkłady” polowań dwóch kół, których myśliwi lubią postrzelać w podbydgoskich lasach. A lubią strzelać głównie w weekendy. Do końca lutego nie ma właściwie soboty i niedzieli, by w podbydgoskich lasach nie odbywały się polowania zbiorowego.

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

Sprzeciw możliwy

Dyrektor przypomina, że każdy mieszkaniec miasta ma prawo złożyć sprzeciw wobec zamiaru polowania.

- Należy to zrobić na minimum trzy dni przed datą rozpoczęcia polowania, pismo składa się w kancelarii ratusza. My takie pismo przekazujemy zarządcy obwodu do rozpatrzenia - informuje Adam Dudziak.

To jednak dość dziwna procedura, bo rozstrzygającym w sprawie możliwości przeprowadzenia polowania jest jego organizator, czyli myśliwi.

- Taki sprzeciw musi być dobrze uzasadniony, jeśli podniesione zostaną obawy o bezpieczeństwo, takie jakie mieli na przykład mieszkańcy Osowej Góry nie wyobrażam sobie, by organizator polowania wziął na siebie odpowiedzialność za jego przeprowadzenie w sytuacji sprzeciwu - uważa dyrektor.

Miasta bez myśliwych

Niektóre samorządy - ostatnio sprawą zajął się na przykład Kraków - nie czekają na inicjatywę mieszkańców, tylko same wychodzą z rezolucją wyłączającą miasto z obszaru polowań. Gdy tak się stanie, cały teren miasta jest strefą wolną od polowań zbiorowych. Te mogą odbyć się jedynie w trybie interwencyjnym.

- Jestem za i gdy będą konsultacje w tej sprawie będę namawiał osoby decyzyjne by podjęły podobne działania w Bydgoszczy - zapewnia radny Jakub Mikołajczak. - Nasze lasy są typowo rekreacyjne, a myśliwi pokazali już nie raz, że potrafią pomylić zwierzynę z człowiekiem. To byłaby dobra decyzja ze względów etycznych, moralnych i związanych z bezpieczeństwem.

100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski - odc.1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera