Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polował na jastrzębie pod Toruniem - wsadził do klatki gołębie jako przynętę

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Pod Toruniem ktoś zastawił pułapkę na młode jastrzębie. Do wnętrza wsadził... dwa żywe gołębie
Pod Toruniem ktoś zastawił pułapkę na młode jastrzębie. Do wnętrza wsadził... dwa żywe gołębie Fot. Lasy Państwowe
Leśnicy z nadleśnictwa Miradz niedaleko Torunia wspólnie z lokalnymi myśliwymi zlikwidowali pułapkę na ptaki szponiaste. Ktoś polował na jastrzębie wsadzając do klatki... żywe gołębie. Jest śledztwo.

Zobacz wideo: Grypa ptaków w gospodarstwie. Jakie niesie ze sobą ograniczenia?

Kilka dni temu myśliwi z Koła Łowieckiego „Dzik” poinformowali miejscowego leśniczego o znalezieniu zastawionej pułapki z przynętą w Nadleśnictwie Miradz.

Wabikiem na skrzydlate drapieżniki były dwa, żywe gołębie hodowlane. Pułapka była ustawiona na polu, w pobliżu krzewów, kilkadziesiąt metrów od lasu. Sprawa trafiła do Staży Leśnej oraz policji.

Według leśników pułapka z żywą przynętą była zastawiona na ptaki szponiaste, np. jastrzębie. Młode jastrzębie, zwłaszcza wędrowne, są bardzo „zuchwałe” w prowadzeniu polowania. Potrafią, nie zważając na grożące im niebezpieczeństwa, polować np. na gołębie nawet tuż przy ludzkich siedzibach.

Już kilkadziesiąt lat temu prof. Jan Sokołowski pisał o desperackich atakach jastrzębi, które potrafiły w pogoni za upatrzoną ofiarą wpaść do domu przez okno, wybijając przy tym szybę. Prawdopodobnie ktoś chciał to wykorzystać.

W Polsce do 1975 r. myśliwi mogli legalnie polować na trzy gatunki ptaków, zwanych niegdyś drapieżnymi. Były to jastrząb, zwany gołębiarzem, krogulec oraz błotniak stawowy. Wymienione gatunki „szponiastych”, według ówczesnego prawa, były uznawane jako szkodniki łowieckie, a za ich zabicie - dopiero po pokazaniu dowodu w postaci odciętych szponów - wypłacane były gratyfikacje.

- Od 1975 r. gatunki te zostały wciągnięte do grupy pozostałych ptaków szponiastych, jako prawnie chronione. Osoba, która próbuje chwytać i zabijać, łamie przepisy dotyczące kłusowania. Ponadto umieszczanie żywej przynęty jest łamaniem zapisów wynikających z ustawy o ochronie zwierząt - informują Lasy Państwowe.

Sprawą zajęła się policja, która prowadzi w tej sprawie postępowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo