Aktualną sytuację epidemiczną w Niemczech ukazuje opublikowany w piątek raport Instytutu Roberta Kocha (RKI). Wynika z niego, że w ciągu tygodnia wskaźnik zachorowalności na COVID-19 w tym kraju wzrósł z 618 do około 683 zakażeń na 100 000 mieszkańców. Liczba dziennych zakażeń wzrosła do nieco ponad 113 000 przypadków.
Wzrost zakażeń w Niemczech w znacznej mierze wynika z faktu rozprzestrzeniania się wariantu omikrona BA.5, który stanowi blisko 66 proc. wszystkich zakażeń.
"Liczba ciężkich przypadków COVID-19 i hospitalizacji rośnie wraz ze wzrostem liczby zakażeń" – alarmuje RKI.
Niemcy przygotowują się do jesiennej fali
Rząd federalny pracuje obecnie nad nowymi przepisami pandemicznymi, które będzie można wykorzystać na wypadek dalszych dużych skoków zakażeń w dalszej części roku. "Ponieważ ważne przepisy dotyczące kontroli pandemii wkrótce wygasną, ważne jest, aby na czas przygotować nowe ramy prawne" – tłumaczy niemiecki rząd. Siedmiopunktowy plan projektu zaprezentował w piątek minister zdrowia Karl Lauterbach. Ma on dać podstawy m.in. do planowania szczepień, uzyskania dokładniejszych danych i zwiększenia ochrony grup ryzyka w placówkach opiekuńczych.
– Jesteśmy w przededniu bardzo, bardzo trudnych wyzwań – oświadczył Lauterbach. – Musimy założyć, że ta letnia fala będzie nam towarzyszyć przez długi czas i prawdopodobnie będziemy musieli poradzić sobie z ciężką falą również jesienią – dodał.
business-standard.com
