Od poniedziałku, 3 marca 2025 roku do SPP włączone zostaną obszary znajdujące się na Okolu, Wilczaku, Bielawach i Babiej Wsi. Parkomaty pojawiły się już m.in. na ulicach Sportowej, Chodkiewicza, Nakielskiej, Długosza, Granicznej, Żupy, Toruńskiej, Grunwaldzkiej, Poniatowskiego, Pestalozziego, Berwińskiego, Powstańców Wielkopolskich, Wybickiego, Cichej, Plater, Wawrzyniaka, Płockiej oraz Litewskiej.
Zmienią się także granice pomiędzy podstrefami A i B. Do tej pierwszej włączone zostaną m.in. obszary pomiędzy ulicami Gdańską i Pomorską, 3-Maja - Staszica - Paderewskiego - al. Ossolińskich i Piotrowskiego oraz Poznańską - Kruszwicką i Focha. I właśnie na tą zmianę narzeka wielu mieszkańców Bydgoszczy.
W miniony piątek byłem wykupić abonament na parkowanie na kolejne miesiące i musiałem zmienić drugą ulicę, na której będę mógł zostawiać samochód (osoby mieszkające w SPP mogą parkować na ulicy, przy której są zameldowane oraz na jednej dodatkowej wskazanej przez system ZDMiKP - red). Jestem bowiem zameldowany w podstrefie B, a owa ulica od 3 marca będzie w podstrefie A. Zaproponowałem, że wykupię droższy abonament za 30 zł, żeby parkować na dotychczasowych zasadach. Okazało się to niemożliwe - napisał do nas pan Marcin.
Ulica, przy której jestem zameldowana przeszła do podstrefy A, a druga na której parkuję jeszcze auto została w podstrefie B. Mimo, że wykupiłam droższy abonament musiałam zrezygnować z poprzedniej lokalizacji - to z kolei sygnał od pani Żanety.
ZDMiKP: zmian nie będzie
Czytelnicy przekonują, że zabrano im możliwość parkowania w miejscach, w których o wiele łatwiej jest o wolne miejsce niż w nowych, wskazanych im dostępnych lokalizacjach. Proponują, by osoby zameldowane w podstrefie A mogły parkować na drugiej wskazanej ulicy w podstrefie B, a zameldowane w podstrefie B - za dopłatą 10 zł - w podstrefie A. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy nie zamierza jednak nic zmieniać.
- Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miasta nie ma możliwości zastosowania proponowanych rozwiązań z uwagi na zróżnicowanie cen pomiędzy Podstrefami, w tym wypadku A i B. Zasady, dzięki którym mieszkaniec może wykupić abonament dla ulicy zameldowania i przyległej, obowiązują od 1 lutego 2022 roku, czyli zostały wprowadzone ponad 3 lata temu. Dotychczas zasady te obowiązywały w granicach starej SPP, a od 3 marca 2025 będą obowiązywały również w nowym obszarze SPP. Nie są planowane zmiany w tym zakresie - informuje "Express Bydgoski" Katarzyna Muszyńska, rzecznik prasowy bydgoskich drogowców.
Ważność zachowują wcześniej wykupione abonamenty na kilka miesięcy. Ich posiadacze mogą parkować swoje samochody według starych zasad. Od 3 marca liczba miejsc parkingowych w SPP wzrośnie do 5933.
