Polska musi wprowadzić zmiany w dowodach osobistych, które będą zgodne z przepisami Unii Europejskiej. Nad dostosowaniem naszych dokumentów do wymogów wspólnoty w zakresie poprawy zabezpieczeń pracują Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Prawo to wymaga pobierania odcisków palców oraz składania podpisów. Nowe dowody osobiste będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich UE.
Wprowadzenie tych zmian oznacza, że nie od tego momentu nie złożymy już zdalnie wniosku o wydanie nam dowodu osobistego.
Odciski palców w dowodach osobistych. Od kogo będą pobierane?
Jeśli zdarzy się sytuacja, że danej osobie nie będzie można chwilowo pobrać odcisków, wówczas dostanie ona dokument ważny przez rok, a następnie złoży wniosek ponownie. Odcisków nie będą składać również dzieci do 12. roku życia. Dla nich dowody będą wydawane na 5 lat.
Kolejna zmiana, a właściwie powrót do sytuacji, jaka miała już miejsce, to wprowadzenie podpisu posiadacza. To wymóg Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.
Dla osób, które z różnych przyczyn nie będą mogły przyjść do urzędów osobiście, dokumenty będą wydawane przez mobilną obsługę.
Nowe dowody osobiste. Od kiedy stare dokumenty będą wymieniane?
Ustawa zmieniająca wymogi może zostać przyjęta przez parlament na przełomie tego i przyszłego roku, a wejść w życie do 2 sierpnia 2021 roku. Dowody będą wymieniane sukcesywnie.
