https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa era dla energetyki wiatrowej w Polsce: znaczące zwiększenie dostępnych terenów

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Nowe przepisy mogą otworzyć aż 18,3 tys. km² nowych terenów pod farmy wiatrowe, przy jednoczesnej ochronie ważnych obszarów przyrodniczych. Sprawdź, co to oznacza dla przyszłości zielonej energii w Polsce.
Nowe przepisy mogą otworzyć aż 18,3 tys. km² nowych terenów pod farmy wiatrowe, przy jednoczesnej ochronie ważnych obszarów przyrodniczych. Sprawdź, co to oznacza dla przyszłości zielonej energii w Polsce. 123rf
W świetle najnowszych zmian w ustawie odległościowej, zaproponowanych przez Ministerstwo Klimatu, Polska stoi na progu znaczącego rozwoju energetyki wiatrowej. Zgodnie z analizą Fundacji Instrat, proponowane modyfikacje mogą zwiększyć teren dostępny dla farm wiatrowych o imponujące 74 proc. Ta zmiana nie tylko otwiera nowe możliwości dla zielonej energii, ale także stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i niezależności energetycznej kraju.

Najważniejsze zmiany w ustawie

Zmiany w ustawie odległościowej, które obecnie są przedmiotem konsultacji, mogą zrewolucjonizować polski sektor energetyki wiatrowej. Zaproponowane przez ministerstwo klimatu przepisy przewidują zniesienie zasady 10H, co oznacza, że minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych zostanie zmniejszona z 700 do 500 metrów.

W opublikowanej we wtorek analizie Instrat szacuje, że zaproponowany w projekcie zakaz budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 500 m od terenów ustanowionych dla ochrony ptaków i nietoperzy nie powinien znacząco wpłynąć na rozwój energetyki wiatrowej.

Dzięki tej zmianie, obszar dostępny dla wiatraków wzrośnie z 10,5 tys. do 18,3 tys. km kw., co stanowi wzrost z 3,4 do 5,8 proc. powierzchni kraju. To rozwiązanie ma kluczowe znaczenie dla przyszłości i rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.

Regionalne różnice w dostępności terenów

Fundacja Instrat zwraca uwagę na to, że wpływ liberalizacji ustawy na dostępność terenów pod farmy wiatrowe będzie się różnił w zależności od regionu.

Fundacja podkreśla, że w ujęciu regionalnym skutki liberalizacji różnią się zasadniczo w zależności od m.in. charakteru struktury zabudowań w danym województwie. Procentowo dostępny obszar wzrośnie najmocniej w województwach kujawsko-pomorskim - o 173 proc., w świętokrzyskim - o 170 proc., małopolskim - o 106 proc. i podlaskim - o 102 proc.

To pokazuje, że zmiany w ustawie mogą przynieść szczególnie pozytywne efekty w niektórych regionach Polski, znacząco zwiększając ich potencjał w zakresie produkcji energii wiatrowej.

Ochrona przyrody a rozwój energetyki wiatrowej

Nowe przepisy mają na celu nie tylko ułatwienie rozwijania energetyki wiatrowej, ale także zabezpieczenie ważnych z punktu widzenia ochrony przyrody terenów. Wprowadzenie minimalnej odległości 500 metrów od obszarów Natura 2000, w tym obszarów specjalnej ochrony ptaków oraz specjalnych obszarów ochrony siedlisk nietoperzy, ma zapewnić równowagę między rozwojem zielonej energii a ochroną przyrody.

Zgodnie z obliczeniami Instratu nowa forma ochrony niektórych obszarów Natura 2000 - 500 m zakaz budowy wiatraków wokół nich - wyklucza z rozwoju energetyki wiatrowej dodatkowe ok. 530 km kw., a więc ok. 0,16 proc. powierzchni kraju.

Choć wprowadzenie nowego wymogu wyklucza około 2,8 proc. terenów, które byłyby dostępne bez dodatkowego wzmocnienia ochrony przyrody, jest to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, który pozwala na harmonijne współistnienie energetyki wiatrowej i naturalnego ekosystemu.

Proponowane zmiany w ustawie odległościowej otwierają nowy rozdział dla polskiej energetyki wiatrowej. Znaczące zwiększenie dostępnych terenów dla farm wiatrowych, przy jednoczesnym uwzględnieniu ochrony przyrody, stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia udziału zielonej energii w polskim miksie energetycznym. To nie tylko szansa na rozwój gospodarczy i technologiczny, ale także na poprawę bezpieczeństwa energetycznego i ochronę środowiska w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Ekoterroryści się nie buntują, za PiS-u się buntowali przeciw podobnym rozwiązaniom.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski