Zmiana czasu 2020. Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni? Wiemy, kiedy wypada zmiana czasu [20.02]

Jakub Kisiel
Jakub Kisiel
Zmiana czasu 2020. Kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni? Wiemy, kiedy wypada zmiana czasu w 2020 roku.
Zmiana czasu 2020. Kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni? Wiemy, kiedy wypada zmiana czasu w 2020 roku. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Zmiana czasu 2020. Kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni? Wiemy, kiedy wypada zmiana czasu w 2020 roku. Sprawdź, jak długo będzie obowiązywała zmiana czasu i kiedy ostatni raz przestawimy zegarki.

Zmiana czasu 2020

W Polsce zmiana czasu następuje dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2:00 na 3:00. Natomiast w ostatnią niedzielę października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy (cofamy zegarki z 3:00 na 2:00). Czas zimowy obowiązuje w Polsce przez 5 miesięcy, natomiast czas letni 7 miesięcy.

  • czas zimowy - to inaczej czas środkowoeuropejski (obowiązuje od końca października do końca marca)
  • czas letni - to czas środkowoeuropejski letni (obowiązuje od końca marca do końca października)

Kiedy zmiana czasu w 2020?

Najbliższa zmiana czasu czeka nas 29 marca 2020 roku. W ostatnią niedzielę marca przestawimy wskazówki zegarów o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Będziemy spali o godzinę krócej, ale dzięki temu słońce będzie zachodziło godzinę później, dzięki czemu dłużej będzie jasno.

Zmiana czasu 2020:

  • z zimowego na letni - 29 marca (z 2:00 na 3:00)
  • z letniego na zimowy - 25 października (z 3:00 na 2:00)

Zmiana czasu 2021:

  • z zimowego na letni - 28 marca (z 2:00 na 3:00)
  • z letniego na zimowy - 31 października (z 3:00 na 2:00)

Zmiana czasu z zimowego na letni 2020

Czas letni ustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00) i śpimy krócej. Czas zimowy natomiast zmieniamy w ostatnią niedzielę października. Cofamy wtedy wskazówki naszych zegarów o godzinę do tyłu (z 3:00 na 2:00).

  • Czas zimowy (podstawowy) w Polsce to UTC+1, czyli CET
  • Czas letni w Polsce to UTC+2, czyli CEST

Koniec zmiany czasu w 2021 roku

W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu. W marcu 2019 roku w głosowaniu w komisji transportu Parlamentu Europejskiego zdecydowano, by ostatnia zmiana czasu miała miejsce w 2021 roku.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

W państwach, które zdecydują się na pozostanie w czasie letnim, ostatnia zmiana czasu nastąpi w marcu 2021 roku, natomiast kraje, które na zawsze wybiorą czas zimowy, po raz ostatni przestawią zegarki w październiku 2021. W Polsce przeprowadzono już konsultacje dotyczące zmiany czasu. Ponad 78 proc. Polaków opowiedziało się za tym, aby zlikwidować zmianę czasu.

Zmiana czasu: rano ciemno, po południu jasno

Wiele wskazuje na to, że Polska zdecyduje się pozostać na zawsze w czasie letnim. Co to dla nas oznacza? Jeśli w Polsce będzie obowiązywał czas letni, rano dłużej będzie ciemno. Szczególnie widoczne może to być w okresie zimowym. Na przykład w Szczecinie, 27 grudnia wschód słońca nastąpi wtedy dopiero o godz. 9:17. Jednak dzięki przejściu na czas letni, popołudniu dłużej będzie jasno. W Suwałkach 27 grudnia słońce zacznie zachodzić o 16:11, a nie jak do tej pory, o 15:11.

Zmiana czasu w Polsce w okresie PRL-u

Co ciekawe, do 1995 roku zmiana czasu z letniego na zimowy następowała w ostatnią niedzielę września. Czas letni był wprowadzany - tak jak obecnie - w ostatnią niedzielę marca. W okresie PRL-u dokładny termin zmiany czasu w Polsce był ogłaszany w Monitorze Polskim. W 1964 roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpiła dopiero 31 maja.

Zalety i wady zmiany czasu

Przez wiele lat eksperci uważali, że zmiana czasu ma pozytywny wpływ na nasze życie. Zmiana czasu miała dawać oszczędności w zużyciu energii oraz poprawić bezpieczeństwo na drogach. Z czasem pojawiało się jednak coraz więcej głosów, że zmiana czasu nie przynosi oczekiwanych efektów.

Polacy przeciwko zmianie czasu. MPiT: Zmiana czasu nie daje żadnych oszczędności

źródło: TVN/x-news

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 lutego, 21:07, Marek:

Chcemy czas letni w Polsce na stałę!

Ja również jestem za czasem letnim na stałę. Większość ludzi kończy pracę o godzinie 15- tej, zanim dojadą do domu często jest już ciemno (w zimie ) i musimy włączać światło i tracimy na rachunkach za energię elektryczną. Jeśli pozostalibyśmy przy czasie letnim, popołudniu włączalibyśmy światło godzinę później i w ten sposób zaoszczędzimy godzinę dziennie na rachunku za prąd. Co w przeliczeniu na cały rok to jednak sporo godzin.

M
Marek

Chcemy czas letni w Polsce na stałę!

W
Wolę letni
2 lutego, 18:57, wniosek nasuwa się sam...:

Prawda jest taka, że ponad 90% obszaru Polski znajduje się geograficznie w strefie czasu letniego (tereny na wschód od linii łączącej Bornholm ze Zgorzelcem). Linia ta stanowi oś czasu środkowoeuropejskiego, na zachód od niej właściwa jest zimowa wersja czasu środkowoeuropejskiego, a na wschód letnia. Tak dla ścisłości.

3 lutego, 17:31, MDZ:

Patrząc na to co pan napisał, Pan pewnie musi znowu dostać pałę z geografii.

7 lutego, 10:29, Gość:

Przy czasie letnim w okresie jesienno zimowym będzie ciemno do godziny 9

7 lutego, 15:08, MDZ:

I dlatego popieram czas Zimowy nie tylko dlatego że jest czasem naturalnym, ale też dlatego żeby dzieci nie chodziły po ciemku do szkoły.

Na zawsze wsiadam do autobusu po ciemku do szkoły 7.25h mam autobus

G
Gość
13 lutego, 14:46, warfare321:

Zmiana czasu 2 razy w roku służy tylko celom depopulacyjnym. Aktualnie nie ma już przesłanek, żeby zmieniać czas, bo argumenty rzekomego zaoszczędzania energii zostały już dawno obalone. Poza tym argument o oszczędzaniu energii w dobie kapitalizmu, wszechobecnej reklamy i wyzysku jednostki można łatwo przejrzeć i zrozumieć, że to zwykły blef. Jedynym celem zmiany czasu jest depopulacja ludzkości tam, gdzie ta zmiana jest stosowana. I dla przykładu prym w depopulacji jest m.in. w USA i w Polsce, gdzie zmiana czasu jest stosowana non-stop. Od zmiany czasu odeszła m.in. Rosja, która chce zahamować postępujący w lawinowym tempie spadek liczby ludności. Zmiana czasu 2 razy w roku to rozwalanie i rozstrajanie organizmów ludzi i zwierząt gospodarskich i domowych. Zmiana jest celowa, jest to jawne ludobójstwo tak jak inne elementy depopulacji prowadzone na szeroką skalę: smugi chemiczne, szczepionki, współczesna śmieciowa dieta. Jeśli nie odwołają zmiany czasu to macie jawny dowód na to co piszę, że celem jest depopulacja. Doba ma 24 godziny i nikt i nic nie jest w stanie tego zmienić. Czas jest umowny i zawsze taki był i taki będzie od kiedy go wprowadzono w oficjalnej formie jako obowiązujący w danym kraju. Godzina 12:00 wcale nie odpowiada zenitowi. Może tylko w jednym albo dwóch dniach w roku się tak zdarzy, że w danej miejscowości godzina 12:00 to zenit. Zmiana czasu to brutalna forma depopulacji. Już od narodzenia chcą cię zabić - nie bezpośrednio ale pośrednio, tak żebyś się nie zorientował - po cichu w białych rękawiczkach. Kto zrozumie tę życiową prawdę ten ma szansę wyrwać się z tego matriksa i się obronić. Jaki czas powinien być w Polsce? Wg mnie czas letni. Przy czasie zimowym latem jasno zaczęłoby się robić już o 2 w nocy, a późnym latem słońce zaczynałoby zachodzić już o 18. Co prawda zimą byłoby ciemnawo najpóźniej do 9, ale tylko przez krótki okres czasu (kilkanaście dni, może miesiąc i tylko na zachodzie Polski). Możliwa jest taka reorganizacja, że szkoły i uczelnie zaczynałyby zajęcia np. od 8:30 zamiast od 8:00. Czas zimowy będzie uśmiercał ludzi tym, że w prime timie dnia czyli w godzinach popołudniowych i wieczornych, ciemno będzie już bardzo wcześnie, np. na przełomie września i października byłaby to godz. 17. Za to ospani, zapier... węglowodanami albo i tak śpiący do późnego rana i tak nie skorzystają z tego, że przy czasie zimowym słońce będzie wcześniej wschodzić. Jedynym realnym argumentem za czasem zimowym jest to, że dzieci będą chodzić po ciemku do szkoły. Ale jak napisałem wcześniej, można zawsze przesunąć początek zajęć z 8:00 na np. 8:30. Absolutnie nie możemy się zgodzić, żeby pozostała zmiana czasu 2 razy w roku. Ta zasada powinna przyświecać każdemu, bo inaczej nie obalimy tego czynnika depopulacyjnego. Jeśli ludzie zaczną bojkotować zmianę czasu, to ci, którzy za nią stoją będą musieli już rozmawiać inaczej.

Większych bzdur nie czytałem .. A według jakiego czasu żyli ludzie w Polsce przed wiekami ?? Naturalny rytm por roku wschodu i zachodu słońca panie pseudouczony..

G
Gość

Odgrzewany kotlet niemieckiej gadzinówki

Ś
Śmieszek
2 lutego, 18:57, wniosek nasuwa się sam...:

Prawda jest taka, że ponad 90% obszaru Polski znajduje się geograficznie w strefie czasu letniego (tereny na wschód od linii łączącej Bornholm ze Zgorzelcem). Linia ta stanowi oś czasu środkowoeuropejskiego, na zachód od niej właściwa jest zimowa wersja czasu środkowoeuropejskiego, a na wschód letnia. Tak dla ścisłości.

3 lutego, 17:31, MDZ:

Patrząc na to co pan napisał, Pan pewnie musi znowu dostać pałę z geografii.

7 lutego, 10:29, Gość:

Przy czasie letnim w okresie jesienno zimowym będzie ciemno do godziny 9

7 lutego, 15:08, MDZ:

I dlatego popieram czas Zimowy nie tylko dlatego że jest czasem naturalnym, ale też dlatego żeby dzieci nie chodziły po ciemku do szkoły.

10 lutego, 9:41, Gość:

A tez tak uwazam czaspowinien byc zimowy

10 lutego, 13:05, MDZ:

I właśnie tak ma być!

Precz z czasem UKRAIŃSKIM zwanym też jako LETNI.

Popieram MDZ!

I żadnego młota który pisze "zimowy to niemiecki czas okupacyjny" nie ma!

Co za boski cud :D

w
warfare321

Zmiana czasu 2 razy w roku służy tylko celom depopulacyjnym. Aktualnie nie ma już przesłanek, żeby zmieniać czas, bo argumenty rzekomego zaoszczędzania energii zostały już dawno obalone. Poza tym argument o oszczędzaniu energii w dobie kapitalizmu, wszechobecnej reklamy i wyzysku jednostki można łatwo przejrzeć i zrozumieć, że to zwykły blef. Jedynym celem zmiany czasu jest depopulacja ludzkości tam, gdzie ta zmiana jest stosowana. I dla przykładu prym w depopulacji jest m.in. w USA i w Polsce, gdzie zmiana czasu jest stosowana non-stop. Od zmiany czasu odeszła m.in. Rosja, która chce zahamować postępujący w lawinowym tempie spadek liczby ludności. Zmiana czasu 2 razy w roku to rozwalanie i rozstrajanie organizmów ludzi i zwierząt gospodarskich i domowych. Zmiana jest celowa, jest to jawne ludobójstwo tak jak inne elementy depopulacji prowadzone na szeroką skalę: smugi chemiczne, szczepionki, współczesna śmieciowa dieta. Jeśli nie odwołają zmiany czasu to macie jawny dowód na to co piszę, że celem jest depopulacja. Doba ma 24 godziny i nikt i nic nie jest w stanie tego zmienić. Czas jest umowny i zawsze taki był i taki będzie od kiedy go wprowadzono w oficjalnej formie jako obowiązujący w danym kraju. Godzina 12:00 wcale nie odpowiada zenitowi. Może tylko w jednym albo dwóch dniach w roku się tak zdarzy, że w danej miejscowości godzina 12:00 to zenit. Zmiana czasu to brutalna forma depopulacji. Już od narodzenia chcą cię zabić - nie bezpośrednio ale pośrednio, tak żebyś się nie zorientował - po cichu w białych rękawiczkach. Kto zrozumie tę życiową prawdę ten ma szansę wyrwać się z tego matriksa i się obronić. Jaki czas powinien być w Polsce? Wg mnie czas letni. Przy czasie zimowym latem jasno zaczęłoby się robić już o 2 w nocy, a późnym latem słońce zaczynałoby zachodzić już o 18. Co prawda zimą byłoby ciemnawo najpóźniej do 9, ale tylko przez krótki okres czasu (kilkanaście dni, może miesiąc i tylko na zachodzie Polski). Możliwa jest taka reorganizacja, że szkoły i uczelnie zaczynałyby zajęcia np. od 8:30 zamiast od 8:00. Czas zimowy będzie uśmiercał ludzi tym, że w prime timie dnia czyli w godzinach popołudniowych i wieczornych, ciemno będzie już bardzo wcześnie, np. na przełomie września i października byłaby to godz. 17. Za to ospani, zapier... węglowodanami albo i tak śpiący do późnego rana i tak nie skorzystają z tego, że przy czasie zimowym słońce będzie wcześniej wschodzić. Jedynym realnym argumentem za czasem zimowym jest to, że dzieci będą chodzić po ciemku do szkoły. Ale jak napisałem wcześniej, można zawsze przesunąć początek zajęć z 8:00 na np. 8:30. Absolutnie nie możemy się zgodzić, żeby pozostała zmiana czasu 2 razy w roku. Ta zasada powinna przyświecać każdemu, bo inaczej nie obalimy tego czynnika depopulacyjnego. Jeśli ludzie zaczną bojkotować zmianę czasu, to ci, którzy za nią stoją będą musieli już rozmawiać inaczej.

M
MDZ
2 lutego, 18:57, wniosek nasuwa się sam...:

Prawda jest taka, że ponad 90% obszaru Polski znajduje się geograficznie w strefie czasu letniego (tereny na wschód od linii łączącej Bornholm ze Zgorzelcem). Linia ta stanowi oś czasu środkowoeuropejskiego, na zachód od niej właściwa jest zimowa wersja czasu środkowoeuropejskiego, a na wschód letnia. Tak dla ścisłości.

3 lutego, 17:31, MDZ:

Patrząc na to co pan napisał, Pan pewnie musi znowu dostać pałę z geografii.

7 lutego, 10:29, Gość:

Przy czasie letnim w okresie jesienno zimowym będzie ciemno do godziny 9

7 lutego, 15:08, MDZ:

I dlatego popieram czas Zimowy nie tylko dlatego że jest czasem naturalnym, ale też dlatego żeby dzieci nie chodziły po ciemku do szkoły.

10 lutego, 9:41, Gość:

A tez tak uwazam czaspowinien byc zimowy

I właśnie tak ma być!

Precz z czasem UKRAIŃSKIM zwanym też jako LETNI.

G
Gość
1 lutego, 23:35, Gość:

Czas zimowy jest prawidlowy dla naszej części Europy i powinien zostać na stałe

3 lutego, 18:49, gość:

Kolejny młot popiera niemiecki czas okupacyjny z czasów "kajzera"...

Popieram czas zimowy

G
Gość
2 lutego, 18:57, wniosek nasuwa się sam...:

Prawda jest taka, że ponad 90% obszaru Polski znajduje się geograficznie w strefie czasu letniego (tereny na wschód od linii łączącej Bornholm ze Zgorzelcem). Linia ta stanowi oś czasu środkowoeuropejskiego, na zachód od niej właściwa jest zimowa wersja czasu środkowoeuropejskiego, a na wschód letnia. Tak dla ścisłości.

3 lutego, 17:31, MDZ:

Patrząc na to co pan napisał, Pan pewnie musi znowu dostać pałę z geografii.

7 lutego, 10:29, Gość:

Przy czasie letnim w okresie jesienno zimowym będzie ciemno do godziny 9

7 lutego, 15:08, MDZ:

I dlatego popieram czas Zimowy nie tylko dlatego że jest czasem naturalnym, ale też dlatego żeby dzieci nie chodziły po ciemku do szkoły.

A tez tak uwazam czaspowinien byc zimowy

M
MDZ
2 lutego, 18:57, wniosek nasuwa się sam...:

Prawda jest taka, że ponad 90% obszaru Polski znajduje się geograficznie w strefie czasu letniego (tereny na wschód od linii łączącej Bornholm ze Zgorzelcem). Linia ta stanowi oś czasu środkowoeuropejskiego, na zachód od niej właściwa jest zimowa wersja czasu środkowoeuropejskiego, a na wschód letnia. Tak dla ścisłości.

3 lutego, 17:31, MDZ:

Patrząc na to co pan napisał, Pan pewnie musi znowu dostać pałę z geografii.

7 lutego, 10:29, Gość:

Przy czasie letnim w okresie jesienno zimowym będzie ciemno do godziny 9

I dlatego popieram czas Zimowy nie tylko dlatego że jest czasem naturalnym, ale też dlatego żeby dzieci nie chodziły po ciemku do szkoły.

G
Gość
2 lutego, 18:57, wniosek nasuwa się sam...:

Prawda jest taka, że ponad 90% obszaru Polski znajduje się geograficznie w strefie czasu letniego (tereny na wschód od linii łączącej Bornholm ze Zgorzelcem). Linia ta stanowi oś czasu środkowoeuropejskiego, na zachód od niej właściwa jest zimowa wersja czasu środkowoeuropejskiego, a na wschód letnia. Tak dla ścisłości.

3 lutego, 17:31, MDZ:

Patrząc na to co pan napisał, Pan pewnie musi znowu dostać pałę z geografii.

Przy czasie letnim w okresie jesienno zimowym będzie ciemno do godziny 9

M
MDZ
4 lutego, 15:56, Gość:

Czas zimowy jest prawidlowy geograficznie dla naszej części Europy i powinien zostać na stałe bo w czasie letnim w okresie jesienno zimowym będzie ciemno do godziny 9

I to jest prawda!

M
MDZ
1 lutego, 23:35, Gość:

Czas zimowy jest prawidlowy dla naszej części Europy i powinien zostać na stałe

3 lutego, 18:49, gość:

Kolejny młot popiera niemiecki czas okupacyjny z czasów "kajzera"...

3 lutego, 22:15, MDZ:

Jest pan niestety zbyt głupi żeby zrozumieć ze czas zimowy jest prawidłowy dla naszej części Europy.

4 lutego, 9:01, Gość:

👍

4 lutego, 18:48, gość:

I kolejny tłuk popiera niemiecki czas okupacyjny (tzw.zimowy).

Czas podstawowy w Polsce to UTC 1, czyli Astronomiczny(zgodny z położeniem Polski, prócz Lublina i Białegostoku.) a nie żaden okupacyjny bałwanie.

Przed pierwszą zmianą czasu w marcu 1917 roku czasem jedynym był UTC 1 czyli właśnie zimowy.

g
gość
1 lutego, 23:35, Gość:

Czas zimowy jest prawidlowy dla naszej części Europy i powinien zostać na stałe

3 lutego, 18:49, gość:

Kolejny młot popiera niemiecki czas okupacyjny z czasów "kajzera"...

3 lutego, 22:15, MDZ:

Jest pan niestety zbyt głupi żeby zrozumieć ze czas zimowy jest prawidłowy dla naszej części Europy.

4 lutego, 9:01, Gość:

👍

I kolejny tłuk popiera niemiecki czas okupacyjny (tzw.zimowy).

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3