Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło jakiś czas temu projekt, który zakłada likwidację zmiany czasu w Polsce. W naszym kraju miałby obowiązywać wyłącznie czas środkowoeuropejski letni, czyli ten, który obowiązuje od końca marca do końca października.
Zmiana czasu 2018. Czy przestawimy zegarki?
Zmiana czasu - dwa razy w roku - źle wpływa na nasze samopoczucie, dodatkowo powoduje zamieszanie w przypadku rozkładów jazdy - argumentują przeciwnicy przestawiania zegarków.
- Dla przypomnienia - tzw. czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski, natomiast ten, który obowiązuje od końca marca do końca października to czas środkowoeuropejski letni.
Zmiana czasu - na jakiej podstawie przestawiamy zegarki
Przestawianie czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021. Jeśli w wyniku starań PSL nie zostanie ono zniesione, w marcu i październiku 2018 roku standardowo czeka nas zmiana czasu.
Zobacz również:
Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Ksiądz nie b...
2018 - kiedy zmieniamy czas?
Zmiana czasu 2018 z zimowego na letni
Kiedy go przestawimy? W marcu 2018 sprawa nie jest taka prosta. 31 marca - ostatni dzień miesiąca wypada w sobotę. Niedziela to już 1 kwietnia. Ponieważ zegarki przestawiamy w ostatnią niedzielę marca - w 2018 roku przestawimy je o godzinę do przodu w nocy 25 marca 2018 r. (śpimy o godzinę krócej) i wprowadzimy czas środkowoeuropejski letni.
Czas zmienia około 70 krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w 20-leciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Zmiana czasu w Polsce powoduje sporo kłopotów szczególnie przy rozkładach jazdy. Wiele krajów radzi sobie bez zmiany czasu. W Europie czasu nie zmieniają Islandia i Białoruś.
Zmiana czasu na zimowy. Jak wpływa na nasze zdrowie?
Jak czytamy na stronie poradnikzdrowie.pl, jesienna zmiana czasu jest szczególnie niekorzystna dla naszego zdrowia. Sprzyja depresji - kwestię tę badali kiedyś naukowcy w Danii. Zmiana czasu ponadto wpływa na rozregulowanie zegara biologicznego. Przestawienie zegara ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym na produkcję hormonów. Do tego dochodzi również gorsza koncentracja oraz rozdrażnienie.
Aby zniwelować wpływ zmiany czasu na nasz organizm, najlepiej stopniowo zmieniać pory aktywności.
Polub "Express" na Facebooku
Kudłatych świat, odcinek 15