Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowa burza narobiła szkód w Kujawsko-Pomorskiem. Piorun zniszczył dom, wiatr rwał dachy i powalał drzewa

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Za nami gwałtowny i niszczycielski atak burzy śnieżnej, a przed - od czwartku - opady śniegu. Na drogach może być ślisko.
Za nami gwałtowny i niszczycielski atak burzy śnieżnej, a przed - od czwartku - opady śniegu. Na drogach może być ślisko. Przemek Świderski
Poniedziałkowa burza jaka przetoczyła się przez Kujawsko-Pomorskie zaskoczyła wszystkich. Była jak grom z jasnego nieba, choć akurat w tym przypadku z nieba sypała się krupa śnieżna i szalał wiatr. Uderzenie pioruna było prawdopodobnie przyczyną pożaru domu jednorodzinnym w Wałdowie Szlacheckim koło Grudziądza.

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

To domownicy powiedzieli strażakom, że pożar mogło spowodować uderzenie pioruna. Rodzina została pozbawiona lokum w środku zimy.

Poniedziałkowego ranka (17 stycznia 2022 roku), gdy na Kujawach i Pomorzu szalała nawałnica, strażacy mieli ręce pełne roboty. Najwięcej szkód spowodowało niemal huraganowe uderzenie wiatru, któremu towarzyszył opad krupy śnieżnej. Jak wynika z danych portalu burzowo.info - wyładowania atmosferyczne odnotowano w całym regionie, ale najbardziej intensywne na ziemi chełmińskiej (Chełmża, Radzyń, Wąbrzeźno, Kowalewo Pomorskie, Golub-Dobrzyń) i w południowym pasie Kujaw (zwłaszcza Radziejów, Mogilno i Lubraniec). W powiecie radziejowskim strażacy interweniowali 55 razy. Tam też na 33 budynkach wiatr zerwał dachy. Upadające drzewa i konary uszkodziły zwłaszcza linie energetyczne i zaparkowane samochody.

Strażacy mają pełne ręce roboty

- W styczniu zdarzały się już silne wiatry, zamiecie śnieżne, ale takiej burzy z wyładowaniami nie pamiętam – komentuje mł. bryg. Arkadiusz Piętak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Brygadier wylicza przy tym, że w ubiegłym roku w całym naszym regionie strażacy interweniowali w zdarzeniach spowodowanych siłami natury (wiatry, ulewy i podtopienia, burze) 7 tys. 343 razy. Największa w historii naszego regionu nawałnica miała miejsce w sierpniu 2017 roku, gdy jednej doby strażacy podjęli blisko 8 tys. interwencji, najwięcej w zachodnim pasie regionu, w tym w epicentrum zdarzenia – w Borach Tucholskich.

Najbardziej gwałtowna burza w styczniu

- Burze z wyładowaniami atmosferycznymi są o tej porze roku rzadkie, ale jak widzimy zdarzają się. Wystarczył bardzo szybko przemieszczający się front chłodny, przed którym napływało powietrze o temperaturze nieznacznie dodatniej, a za frontem już mroźne. Zapalnikiem, który uruchomił wyładowania atmosferyczne była zatem kinematyka powietrza, szybkość przemieszczania, a nie różnica temperatur, która decyduje o gwałtowności burz latem – wyjaśnia synoptyk Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoruniu.pl

W poniedziałek gwałtowną zmianę pogody spowodowała znaczna różnica ciśnienia atmosferycznego pomiędzy wyżem znad zachodniej części Europy, a niżem znad pogranicza Rosji i Finlandii. Dodatkowo porywy wiatru (do 110 km na godz.) były „napędzane” przez aktywny front chłodny i związane z nim zjawiska adwekcyjne, czyli poziome ruchy mas powietrza. Za frontem napłynęła zimna masa powietrza.

To też może Cię zainteresować

Ta burza była najprawdopodobniej najbardziej gwałtowna w historii styczniowych pomiarów meteorologicznych. Gdyby latem zadziałały takie czynniki jak teraz, plus wysokie temperatury, mielibyśmy w regionie prawdziwą aleję tornad – dodaje Maszewski.

Zdaniem pana Rafała liczba komórek burzowych liczona w tysiącach (dokładnych danych jeszcze nie ma) była na pewno największa od roku 2007, rekordowego w historii pod względem burz.

Z danych dr hab. Joanny Usckiej – Kowalkowskiej z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wynika, iż na Kujawach i Pomorzu zdarza się w roku średnio 21 dni burzowych, najwięcej latem i wtedy są najbardziej intensywne. Region znajduje się w strefie nieco mniej niż średniej burzowej. Najmniej (18) dni burzowych występuje w północno – zachodniej części kraju, najwięcej (34) w południowo-wschodniej, zwłaszcza w pasie gór.

Kilka dobrych rad

W trakcie burz i mocnych uderzeń wiatru, a przecież takie mogą się jeszcze zdarzyć tej zimy i później, najlepiej nie wychodzić z domu. Strażacy radzą zabezpiecz drzwi, okna oraz przedmioty znajdujące się na balkonie i parapecie, odłączyć od prądu zasilany nim sprzęt. Jeśli jedziemy autem, powinniśmy zjechać na najbliższy parking, z dala od drzew i lekkich wiat. Należy unikać otwartych przestrzeni i nie stawać pod jedynym drzewem w okolicy. Jeśli zauważymy niebezpieczne zdarzenie, od razu informujemy służby ratunkowe (tel. 112).

Jest spokojniej, ale spadnie śnieg

Na szczęście w kolejnych dniach będzie już znacznie spokojniej, choć nadal wietrznie, zaś w nocy ze środy na czwartek nasz region ma znaleźć się w strefie opadów śniegu. Ten będzie zacinać przy dość silnym, a nawet silnym wietrze z zachodu. Padać ma także w ciągu dnia oraz sporadycznie w piątek.

To dobra wiadomość dla uczniów. Zimowe ferie w Kujawsko-Pomorskiem potrwają do 30 stycznia. Krajobraz co najmniej zabieli się, ale możliwe są poważniejsze zakłócenia na drogach.

To też może Cię zainteresować

Od czwartku (20 stycznia) do poniedziałku (24 stycznia) temperatura w ciągu dnia wahać się będzie od zera do jednego stopnia w skali Celsjusza. Nocami słupek rtęci w termometrach będzie spadał od 2 do kresek poniżej zera. W poniedziałek znów popada śnieg, ale sporadycznie. We wtorek zaś temperatura wzrośnie do 2-3 stopni i śnieg zacznie przechodzić w deszcz.

Prognoza dla Kujaw i Pomorza na kolejne dni nie odbiega zanadto od tej aktualnej – będziemy mieli do czynienia naprzemiennie z napływem chłodnego powietrza z północy i cieplejszego z zachodu i południa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zimowa burza narobiła szkód w Kujawsko-Pomorskiem. Piorun zniszczył dom, wiatr rwał dachy i powalał drzewa - Gazeta Pomorska