Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - pierwszy tydzień jesieni przyniesie zmianę aury. Wyż, który kształtował warunki pogodowe w ubiegłym tygodniu, odsunie się na wschód, a od zachodu Polska dostanie się pod wpływ niżów.
Poniedziałek będzie jeszcze pogodny i bez opadów, ale w kolejnych dniach pojawią się przelotne opady deszczu, lokalnie nawet burze.
W kolejnych dniach, na zachodzie kraju zaznaczać się będzie obecność frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie, wypierając stopniowo od zachodu zalegającą nad Polską kontynentalną masę powietrza. Obserwowane będą dalsze spadki ciśnienia atmosferycznego.
To też może Cię zainteresować
W poniedziałek po południu temperatura powietrza na Kujawach i Pomorzu wzrosła do około 23 stopni Celsjusza. Wtorek będzie zdecydowanie ciepły (do 24 stopni), ale w jego drugiej połowie przybywać będzie chmur i wieczorem może popadać. Będzie nam też dokuczać silniejszy wiatr.
Według prognozy toruńskiego synoptyka Rafała Maszewskiego - w środę wiatr zmieni się z południowego na południo-zachodni i wszystko co da nam natura to 20 stopni. Nie ma jednak padać. We czwartek możemy liczyć na 19 kresek na skali, w piątek na 20, zaś w sobotę i niedzielę tylko na 15.
W Wiśle wody przybywa
Sytuacja hydrologiczna w naszym regionie zmienia się nieco w ostatnich dniach. Przede wszystkim przybyło wody w Wiśle i ta podniosła się ze stanu niskiego do średniego. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW „Wody Polskie” w Gdańsku podaje, że brak jest ostrzeżeń o zagrożeniach powodziowych.
Wody ubyło za to: w dolnym odcinku Brdy (od Zalewu Koronowskiego), na środkowym odcinku Drwęcy, górnym Noteci, na całej Noteci Zachodniej, Wełnie, Zgłowiączce, Mieni i teraz mowa jest o stanie niskim. Na Łobżonce niska woda jest od dawna.
Na Osie, Rypienicy, dolnej Wdzie, Tążynie i Noteci od Inowrocławia do Antoniewa woda układa się w stanach średnich.
Wysoki stan notowany jest na Noteci od Antoniewa aż do okolic Miasteczka Krajeńskiego w Wielkopolsce oraz w górnym i środkowym biegu Wdy.
