Zima nie odpuszcza. Ratownik medyczny z WSPR w Bydgoszczy radzi, jak chronić się przed mrozami

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Jednym z istotnych zaleceń w czasie mrozów jest odpowiedni ubiór. Wybierając kurtkę, postawmy na puchową. Nie zapominajmy czapce, rękawiczkach i solidnym obuwiu.
Jednym z istotnych zaleceń w czasie mrozów jest odpowiedni ubiór. Wybierając kurtkę, postawmy na puchową. Nie zapominajmy czapce, rękawiczkach i solidnym obuwiu. Dariusz Bloch
Według prognoz temperatura w najbliższych dniach będzie się utrzymywała poniżej zera. Może to skutkować nie tylko urazami, ale i wychłodzeniem czy hipotermią. O tym, jak chronić się przed niebezpiecznymi konsekwencjami mrozów, opowiada Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Tak powinno się przygotować auto na mrozy

- Podczas zimy, mrozów i gołoledzi każdej doby odnotowujemy kilkanaście wyjazdów do upadków na śliskiej nawierzchni oraz osób wychłodzonych, w hipotermii - informuje Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Jak podkreśla, do grup osób najbardziej narażonych na niskie temperatury należą przede wszystkim osoby bezdomne, przebywające na ulicach miasta, żyjące w pustostanach, w których temperatura wynosi około 0st. C lub mniej.

- Często osoby te dodatkowo są wyniszczone, wygłodzone, obciążone chorobami, w złym stanie higienicznym. Zazwyczaj są nieodpowiednio ubrane. A większość tych osób jest niestety również po spożyciu alkoholu - podkreśla Krzysztof Wiśniewski.

Dodaje, że to niejedyna grupa, która w tych dniach szczególnie powinna na siebie uważać. Należą do nich także dzieci, ludzie zanurzeni w zimnej wodzie (w wyniku przypadkowego wpadnięcie do wody lub próby samobójczej), a także osoby starsze, powyżej 80. roku życia - głównie te samotnie mieszkające, przewlekle chore i leżące przewlekle w łóżku.

- Często seniorzy ubierają się nieodpowiednio do warunków atmosferycznych, nie palą w piecach z powodu oszczędności, ale i demencji starczej czy choroby Alzheimera - mówi Krzysztof Wiśniewski.

Zima 2021. Jak ubrać się w czasie mrozu?

Jak przypomina nasz rozmówca, zimą powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubiorze.

- Wskazane jest ubieranie się na tzw. „cebulkę”. To dlatego, że między warstwami odzieży gromadzi się powietrze - jest to najlepszy izolator od zimna. O tym wiedziały już nasze babcie i mamy. Dobrze też by bielizna, jaką nosimy - koszulka czy getry - była termoaktywna. Chroni ona przed wychłodzeniem, ale i przed przegrzaniem. Pochłania pot i odzież wierzchnia pozostaje sucha, co jest bardzo ważne podczas długiej wędrówki. Z kolei wybierając kurtkę, warto postawić na tę z puchem, która zatrzyma ciepło wytwarzane przez organizm - radzi Krzysztof Wiśniewski.

- Nie zapominajmy też o czapce i rękawiczkach. Warto przy okazji zaopatrzyć się w ogrzewacze - potrafią grzać nawet do 10 godzin. Można je włożyć w rękawiczki lub kieszenie wewnętrzne.

- Do grup osób najbardziej narażonych na niskie temperatury należą przede wszystkim osoby bezdomne, przebywające na ulicach miasta, żyjące w pustostanach,
- Do grup osób najbardziej narażonych na niskie temperatury należą przede wszystkim osoby bezdomne, przebywające na ulicach miasta, żyjące w pustostanach, a także dzieci, ludzie zanurzeni w zimnej wodzie i osoby starsze, powyżej 80. roku życia - mówi Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, WSPR/nadesłane

Jak podkreśla rzecznik WSPR w Bydgoszczy, należy jednak pamiętać, żeby nie przegrzewać organizmu. Wilgoć jest wielkim wrogiem komfortu termicznego. Powoduje, że wilgotne ubrania oddają ciepło na zewnątrz. Natomiast zbyt ciasna odzież często prowadzi do odmrożeń.

Istotne jest też dobranie odpowiedniego, nieprzemakającego obuwia. Powinno być komfortowe, ale dające jednocześnie dobrą izolację. Buty zimowe powinny być o pół numeru większe, żeby można było założyć grube skarpety. Najlepiej, jeśli obuwie sięga za kostkę.

- Taki but, dobrze zapięty czy zawiązany, może ochronić nas przed przykrym urazem w stawie skokowym - informuje ratownik medyczny.

Nie zapominajmy także o pielęgnacji. Odsłoniętą skórę smarujmy tłustymi kremami z filtrem UV. Na usta nałóżmy balsam.

Jak zadbać o zdrowie zimą?

Wśród innych zaleceń nasz rozmówca wymienia m.in. odpowiednią, tj. wysokoenergetyczną, dietę. Nie powinniśmy wychodzić z domu bez zjedzenia ciepłego śniadania. Na drogę z kolei warto zaopatrzyć się w słodkie batoniki i termos. Ważne też, by odpowiednio się nawadniać.

- Osoba dorosła powinna wypijać minimum 2 l płynów dziennie. Najlepiej, jeśli będą to ciepłe i słodkie napoje, jak herbata. Oczywiście, jeśli nie ma przeciwskazań od lekarza - zaznacza Krzysztof Wiśniewski.

Warto pamiętać, że alkohol rozgrzewa nas tylko pozornie. W rzeczywistości jedynie przyspiesza wychładzanie organizmu. Dlatego powinniśmy go unikać.

Ważne jest również, by wietrzyć mieszkanie tak, jak latem. Najlepiej robić to, gry wychodzimy z domu - to pozwoli nam uniknąć przeciągu. Z kolei włączając ogrzewanie, nie ustawiajmy grzejników na pełen zakres temperatury - zwłaszcza w sypialni. Jak podkreśla Krzysztof Wiśniewski, optymalna temperatura to 21 st. C. Unikajmy także przegrzania w samochodzie.

- Gdy w samochodzie mamy +25 stopni, a na zewnątrz -15 to różnica temperatur po wyjściu z auta może spowodować infekcję i przeziębienie - przestrzega nasz rozmówca.

I choć mróz nie zachęca do wyjścia spod koca, nie warto rezygnować z aktywności fizycznej. Zalecane są długie spacery na świeżym powietrzu. Ci zaś, dla których sport jest chlebem powszednim, powinni pamiętać, by uważać podczas biegania na śliskiej nawierzchni.

- W zimowe, śnieżne i mroźne dni łatwo o uraz. Osoby uprawiające sporty zimowe nie powinny zapominać o kasku. Sporty zimowe związane są częstymi upadkami. Warto zastanowić się również, czy nie dać dziecku kasku, gdy zjeżdża na sankach - radzi Krzysztof Wiśniewski.

Jakie są objawy wychłodzenia?

Pierwszym objawem prowadzącym do wychłodzenia organizmu jest zimna skóra. Dochodzi do centralizacji krążenia, ciepło magazynowane jest tylko w narządach wewnętrznych. Widocznym symptomem jest, że dłonie stopy i twarz często są nadmiernie blade lub sine. Następnie pojawia się gęsia skórka. Jak wyjaśnia Krzysztof Wiśniewski, jest to naturalna ochrona organizmu przed zimnem.

- W wyniku kurczenia się mięśni, które znajdują się u podstawy mieszków włosowych, między wyprostowane włosy dostaje się powietrze. Wówczas tworzy się warstwa chroniąca przed zimnem - ogrzane powietrze zatrzymuje się pomiędzy włosami - tłumaczy Krzysztof Wiśniewski.

Kolejną oznaką, na którą należy zwrócić uwagę, są dreszcze, które oznaczają, że organizm dalej broni się przed wychłodzeniem.

- Dreszcze zwiększają produkcję ciepła o ponad 50 proc., ale utrzymują się tylko przez około 4-6 godz., czyli do wyczerpania zapasów energetycznych. Warto pamiętać, że jest to proces energochłonny i może powodować dodatkowo hipoglikemię, czyli spadek poziomu glukozy we krwi - wyjaśnia Krzysztof Wiśniewski.

Do kolejnych objawów należą:

 • apatia, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia mowy,
 • zaburzenia świadomości i senność,
 • utrata przytomności (brak reakcji na głos i zadany bodziec bólowy),
 • zwolnienie akcji serca i oddechu,
 • nagłe zatrzymanie krążenia (NZK).

Jak postępować w przypadku wychłodzenia organizmu?

Poniżej dwanaście zasad postępowania w przypadku wychłodzenia organizmu. W jaki sposób możemy pomóc?

 1. Nie pozwól osobie wychłodzonej wykonywać gwałtownych ruchów, nie pionizuj jej, nie stawiaj siła na nogi, ograniczyć do minimum jej ruchy w stawach. Gwałtowne poruszanie powoduje, że zimna krew z obwodu (kończyn górnych i dolnych) dostaje się do mięśnia sercowego powodując zaburzenia rytmu serca, które mogą doprowadzić do nagłego zatrzymanie krążenia.
 2. Jeśli jesteś w stanie, przenieś osobę - najlepiej w pozycji poziomej - do ciepłego pomieszczenia np. pobliskiego sklepu, apteki itp. Poproś kogoś o pomoc, np. przechodnia, świadka zdarzenia.
 3. Zdejmij z niej mokrą i zimną odzież.
 4. Ubierz osobę wychłodzoną w ciepłą i suchą odzież (czasami będzie to twoja kurtka i czapka, twój koc z samochodu lub z domu itp.) oraz zastosuj ogrzewanie warstwowe np. folia – koc –folia. Pamiętaj, że tak naprawdę dopiero powietrze między tymi warstwami jest właściwą izolacją.
 5. Pamiętaj, żeby okryć całe ciało osoby wyziębionej! Nie tylko z wierzchu. Podłóż koc pod grzbiet tej osoby (izoluj ją od podłoża) oraz nie zapominaj o ochronie głowy, rąk i stóp, skąd ciepło ucieka najszybciej.
 6. Nie podawaj żadnego alkoholu do picia! To mit. Powoduje on tylko pozorne rozgrzanie. Tak naprawdę alkohol hamuje dreszcze i powoduje odwodnienie.
 7. Podawaj ciepłe (nie gorące) mocno słodkie napoje np. herbatę.
 8. Nie podawaj nic do jedzenia.
 9. Jeśli masz pakiety grzewcze połóż je na klatkę piersiową osoby ratowanej, włóż pakiety pod pachy i w pachwiny.
 10. Jeśli chory będzie nieprzytomny, nie będzie miał prawidłowego oddechu (oceniaj oddech przez 60 sekund) oraz oznak krążenia rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową w algorytmie: 30 uciśnięć klatki piersiowej:2 oddechy ratownicze. Poproś świadków zdarzenia o automatyczny defibrylator zewnętrzny (tzw. AED) – może znajduje się blisko zdarzenia, np. w urzędzie, sklepie, na dworcu itp.
 11. Jak najwcześniej wezwij zespół ratownictwa medycznego (nr 112 lub 999).
 12. Jeśli pacjent nie wymaga pomocy medycznej powiadom straż miejską lub policję.

- Nie bądźmy obojętni. To, że pacjent jest po spożyciu alkoholu, nie znaczy, że nie potrzebuje pomocy - apeluje Krzysztof Wiśniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie