Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół naukowców bydgoskiego uniwersytetu zbudował już dwa respiratory

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Bydgoski respirator został zaprezentowany już w maju br.
Bydgoski respirator został zaprezentowany już w maju br. Dariusz Bloch
Zespół naukowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego zbudował już dwa prototypy respiratora CoViVentilUCM01. Powołano też spółkę, która zajmie się produkcją tego urządzenia.

- Pracami nad respiratorem interesowali się bardzo przedstawiciele rządu. Postęp prac śledzi prof. Wojciech Maksymowicz, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wyjaśnia Franciszek Bromberek, rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. - Uczelnię wizytowali ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowania naszym respiratorem m.in. poseł, minister Łukasz Schreiber oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Sebastian Chwałek.

to może cię zainteresować

Ministerstwo nauki wsparło prace bydgoskich naukowców, przekazując im 125 tys. zł.
- Przeprowadzone zostały badania funkcjonalności urządzenia, które potwierdziły, że przyjęte założenia były słuszne – podkreśla Franciszek Bromberek. - Wyniki badań dowiodły, że spełnia ono funkcje respiratora, który ratuje życie chorych z ciężką niewydolnością oddechową, spowodowaną przez COVID-19.

Kwarantanna domowa. Sprawdź, czego nie wolno robić!

Obecnie przygotowywana jest szczegółowa dokumentacja technologiczna i eksploatacyjna. Projektanci opracowali unikalną obudowę, przeznaczoną tylko dla tego respiratora. Najważniejsze jest jednak uzyskanie zgody Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie na wprowadzenie do obrotu na terenie kraju respiratora CoViVentilUCM01. Otwiera to nam drogę do wytworzenia serii przedprodukcyjnej i skierowania pierwszych respiratorów do badań klinicznych.

- Ważna dla naszego zespołu była sierpniowa wizyta konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. dr hab. n. med. Radosława Owczuka – twierdzi Franciszek Bromberek. - Profesor zapoznał się z pracą respiratora podłączonego do fantomu symulującego różne stany chorobowe płuc. Otrzymaliśmy pozytywną opinię. Profesor Radosław Owczuk stwierdził, że projekt posiada duży potencjał. Jednak w obliczu potencjalnego zagrożenia COVID-19 istotne są dzisiaj funkcje, które już posiada.

Od 1 września w w większości szkół w Polsce rozpoczynają się tradycyjne zajęcia. Codzienność nie będzie już jednak wyglądać tak, jak przed pandemią. Uczniów czekają zmiany, do których będą musieli się dostosować. Szkoły muszą przede wszystkim spełnić wytyczne sanitarne, opracowane przez GIS, MEN i MZ. Dla uczniów oznacza to konieczność przestrzegania wielu nowych zasad.

Tak będzie w szkole od 1 września. 10 zasad, o których musis...

Bydgoski zespół konstruktorów powołał spółkę spin-off, która zajmie się realizacją projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera