Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zero tolerancji i jedna nagroda

rob
Nowy system kar i nagród dla uczniów oraz zaostrzenie szkolnego rygoru przewiduje program „Zero tolerancji dla przemocy w szkole”, opracowany w MEN.

Nowy system kar i nagród dla uczniów oraz zaostrzenie szkolnego rygoru przewiduje program „Zero tolerancji dla przemocy w szkole”, opracowany w MEN.

Założenia programu przedstawił w piątek w Gdańsku szef resortu, wicepremier Roman Giertych. Podczas konferencji w Gimnazjum nr 2, gdzie doszło do molestowania seksualnego 14-letniej Ani, która na drugi dzień popełniła samobójstwo - minister zaakcentował, że program ma służyć poprawie dyscypliny i bezpieczeństwa w szkołach.

<!** reklama left>W ustawie o systemie oświaty Giertych chce umocnić rolę dyrektora szkoły i dodać rozdział nta temat praw i obowiązków ucznia. Wicepremier zapowiedział, że założenia programu „Zero tolerancji” przyjmie Rada Ministrów w ciągu 2-3 tygodni.

Giertych poinformował też, że jeszcze w tym roku szkolnym ustanowi specjalną „nagrodę za solidarność” - dla tych, którzy pomagają innym „w przypadkach gnębienia przez kolegów czy koleżanki”. Minister nie sprecyzował na czym ta nagroda miałaby polegać. Będzie też nowa hierarchia kar - dodał Giertych - wymieniając od najłagodniejszej: upomnienie, naganę, list do rodziców, publiczną naganę na apelu, skreślenie z listy uczniów i przeniesienie do innej szkoły.

W statutach szkół znajdą się zapisy o „godnym stroju” ucznia i zakazie używania telefonów komórkowych na lekcji. Szkoła będzie mogła też ograniczyć korzystanie z komórek w czasie przerw.

Dyrektor będzie mógł zobowiązać ucznia do przeproszenia pokrzywdzonego, naprawienia szkody i „zadośćuczynienia za krzywdy poprzez pracę społeczną na rzecz szkoły, czy środowiska lokalnego”. Będzie mógł sprawdzać trzeźwość uczniów. Wszystkie te środki dyrektor szkoły będzie mógł zastosować za zgodą rodziców lub pełnoletniego ucznia.

W innym przypadku dyrektor skieruje „wniosek do sądu, który zobowiąże ucznia do odpowiedniego postępowania” - tłumaczył minister. Najsroższą karą ma być skierowanie ucznia do ośrodka wsparcia wychowawczego. Nie zmieni się obecna możliwość umieszczenia ucznia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym lub w ośrodku socjoterapii. Dyrektorzy i nauczyciele będą zobowiązani do reagowania na wszystkie przejawy łamania dyscypliny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!