[break]
Z początkiem 2016 roku mają wejść w życie przepisy pozwalające lekarzom na wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich. Mają one ułatwić pracę nie tylko lekarzom, także pracownikom ZUS-u i pracodawcom. Do tych ostatnich informacja, że pracownik zachorował, powinna docierać tego samego dnia, w którym L-4 zostało wystawione.
Poradnie po staremu
Na razie jednak szczegółowych zasad brak.
- Nie mamy jeszcze żadnych informacji na ten temat - oświadcza lek. Maciej Borowicz, dyrektor Centrum Medycznego „Ikar” w Bydgoszczy. - Najpierw musimy uzyskać elektroniczny podpis. Może za tydzień lub dwa...
Maciej Borowicz uważa, że w pierwszym okresie lekarze CM „Ikar” będą wystawiać dwa rodzaje zwolnień lekarskich: tradycyjne papierowe i elektroniczne.
I rzeczywiście tak będzie. Zgodnie z zaleceniami ZUS, do końca 2017 roku pacjent będzie mógł decydować o tym, w jakiej formie zwolnienie lekarskie zostanie wystawione. Jeśli chory zdecyduje się na wersję papierową, to w czasie 7 dni będzie musiał dostarczyć L-4 swojemu pracodawcy. W tym samym czasie kopia zwolnienia będzie musiała dotrzeć do odpowiedniego oddziału ZUS. Wystawienie e-ZLA (tak nazywać się będzie elektroniczne zwolnienie) powoduje, że informacja przekazywana będzie natychmiast.
Natomiast pacjent, który będzie chciał skontrolować obieg e-ZLA, będzie mógł założyć osobisty profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Podobnie będzie musiał uczynić każdy pracodawca. W obu przypadkach (pracownika i pracodawcy) po zalogowaniu się na platformie trzeba będzie potwierdzić swą tożsamość i uzyskać tzw. elektroniczny podpis.
Kontrole L-4
Pracownicy ZUS-u, dzięki e-ZLA, będą mogli skontrolować pacjenta, któremu wystawione zostanie zwolnienie lekarskie jeszcze tego samego dnia.
Nadal, niestety, nie wszyscy, którzy korzystają z L-4, są naprawdę chorzy. Świadczą o tym statystyki ZUS za pierwsze półrocze 2015 roku. Lekarze orzecznicy Oddziału ZUS w Bydgoszczy - jak nas poinformowała Magdalena Wojtaluk, specjalista Wydziału Organizacji i Analiz ZUS - przeprowadzili w tym czasie 5 248 kontroli prawidłowości wystawiania zwolnień.
- Ich następstwem było wstrzymanie dalszej wypłaty świadczeń 398 osobom - informuje Magdalena Wojtaluk. - Kwota wstrzymanych zasiłków przekroczyła 159 tysięcy złotych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdził również to, czy pacjenci prawidłowo wykorzystują wystawione przez lekarzy zwolnienia z pracy.
- Skontrolowano 1 978 ubezpieczonych - wyjaśnia Magdalena Wojtaluk. - Oddział ZUS w Bydgoszczy wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego 127 osobom na kwotę ponad 136 tysięcy złotych.
E-recepty w powijakach
Warto przypomnieć, że w 2016 roku lekarze będą mieli prawo wystawiania również e-recepty. Każda taka recepta ma wyglądać tak samo dla pacjenta, lekarza i farmaceuty.
Oznacza to minimalizację ryzyka popełnienia błędu oraz zmniejszy możliwości ich fałszowania. Na razie e-recepty, podobnie jak Narodowy Fundusz Zdrowia, czekają...
- Na zmiany legislacyjne, umożliwiające informatyzację w tym zakresie -mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka NFZ w Bydgoszczy. - Nie są to kompetencje funduszu, tylko ministerstwa zdrowia.