Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbyt często wzywamy pogotowie ratunkowe

KB
Pogotowie bardzo często wyręcza lekarzy rodzinnych, specjalistów i ambulatoria
Pogotowie bardzo często wyręcza lekarzy rodzinnych, specjalistów i ambulatoria Archiwum
Powiat Bydgoski liczy 113 tysięcy mieszkańców. To dużo, zważywszy na to, ile mamy ambulansów ratunkowych. A mamy ich zaledwie...16. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy opracowała krótki poradnik pacjenta z podpowiedziami: dokąd dzwonić, kogo i kiedy wzywać. Chodzi o to, by karetki jeździły tylko do chorych z zagrożeniem życia, a nie do przeziębienia...

Wyniki kontroli są od lat podobne. Według analiz Najwyższej Izby Kontroli, pacjenci traktują Szpitalne Oddziały Ratunkowe jako sposób na dotarcie do lekarza specjalisty lub szybkie wykonanie badań. Do oddziałów tych trafiają pacjenci (średnio około 30 proc.), którzy nie wymagają podjęcia pilnej interwencji ratującej życie lub zdrowie. Wysoka jest również liczba nieuzasadnionych wezwań karetek.

Pogotowie bardzo często wyręcza lekarzy rodzinnych, specjalistów i ambulatoria. To z kolei może utrudniać dostęp do pomocy osobom, które wymagają natychmiastowej interwencji.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło dziś na jezdni przy placu Wolności we Włocławku.- Kierowca volkswagena passata na przejściu dla pieszych potrącił 69-letnią kobietę. Kierowca (lat 58) był trzeźwy. Starsza pani ze złamaniami została przewieziona do szpitala. Zdarzenie zakwalifikowano jako wypadek - informuje nas nadkom. Małgorzata Marczak, rzecznik KMP Włocławek.Policja ustala okoliczności wypadku. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, ze kierowca miał mówić o nagłym wtargnięciu kobiety na przejście, stad nie zdążył wyhamować. Noś odblaski także w mieście. Policja apeluje do pieszych.

We Włocławku 69-latka potrącona przez pasata [zdjęcia]

Z całą pewnością wzywając pogotowie nie uzyska się: recepty, zaświadczenia o stanie zdrowia, zwolnienia lekarskiego, skierowania do specjalisty, stwierdzenia zgonu, przetransportowania do szpitala na planowy zabieg diagnostyczny, wizyty kontrolnej związanej z trwającym leczeniem.

Powodem do wezwania karetki są natomiast: nagłe zatrzymanie krążenia, drgawki, objawy udaru mózgu, czyli: niewyraźna mowa, opadający kącik ust, niedowład kończyn, nagły i ostry ból w klatce piersiowej, krwotoki, krwawe wymioty, a także zdarzenia losowe zagrażające życiu, itd.

źr. www.wspr.bydgoszcz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!