Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się montaż ekranów informacyjnych w ramach systemu ITS

Tomasz Zieliński
W Bydgoszczy pojawi się 26 tablic, które będą informować kierowców o dostępności miejsc parkingowych w poszczególnych częściach miasta
W Bydgoszczy pojawi się 26 tablic, które będą informować kierowców o dostępności miejsc parkingowych w poszczególnych częściach miasta Dariusz Bloch
Wzdłuż bydgoskich ulic i na przystankach montowane są słupy pod kolejne tablice ITS. System poinformuje nas m.in. o tym, gdzie są korki i jak ich uniknąć.

Inteligentny System Transportowy (ang. Intelligent Transportation System), montowany jest w mieście od początku roku.
[break]

Tramwaj poczeka krócej

W ramach przedsięwzięcia na bydgoskich ulicach zainstalowane zostanie w sumie 90 kamer, 180 tablic dynamicznej informacji przystankowej, 26 tablic informacji parkingowej. 80 tramwajów zostanie wyposażonych w radiowe nadajniki priorytetu. Oznacza to, że zbliżające się do skrzyżowań tramwaje będą krócej czekały na zielone światło. W ten sposób transport szynowy stanie się najszybszym sposobem na poruszanie się po mieście.
- W ramach systemu ustawimy 32 tablice pokazujące w czasie rzeczywistym warunki ruchu na głównych arteriach - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Tablice będą informować kierowców o średniej prędkości przejazdu ulicami objętymi systemem ITS, wyświetlając trzy kolory: zielony, pomarańczowy i czerwony.
System będzie zbierał dane na podstawie ponad tysiąca czujników zainstalowanych w nawierzchniach skrzyżowań z sygnalizacją świetlną oraz za pomocą ponad 50 kamer. Komputery za pomocą odpowiedniego algorytmu będą proponować kierowcom trasy, które pomogą ominąć korki.

Parkowanie pod kontrolą

W mieście zlokalizowanych będzie 20 infokiosków z funkcją biletomatu. Powstanie też centrum sterowania i nadzoru ruchu.
Wykonawcą inwestycji jest firma „Sprint”. Od początku roku trwa też układania niezbędnych instalacji podziemnych.
Bydgoski System ITS jest jednym z pierwszych w kraju tego typu zadań inwestycyjnych, w którym zastosowano zarówno elementy usprawniające transport publiczny, jak i poprawiając warunki ruchu kołowego na skrzyżowaniach. Miejsca parkingowe w Śródmieściu mają być też lepiej wykorzystane.
Realizacja projektu będzie kosztować niemal 54 mln zł. 85 proc. tej sumy stanowi dofinansowanie unijne, a 15 proc. to udział miasta (8 mln zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!