Apel powstał w wyniku "nasilającej się w niepokojący sposób drugiej fali epidemii". Z tego powodu prezesi samorządów zawodów medycznych wystosowali apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie wszelkich mieszczących się w zakresie prerogatyw obu urzędów działań zmierzających do poprawy działania systemu ochrony zdrowia oraz do zapewnienia pracownikom medycznym jak najlepszych warunków świadczenia pacjentom pomocy medycznej- napisano.
Samorządy zawodów medycznych zwracają uwagę, że:
- przy tak dynamicznie rozprzestrzeniającej się epidemii,
- przy powszechnie znanych bolączkach polskiego systemu ochrony zdrowia,
- przy podejmowaniu w rozmaity sposób prób rozbicia jedności środowiska medycznego,
- przy pojawiających się próbach dyskredytowania osób wykonujących zawody medyczne,
- przy braku realnej współpracy władzy ze środowiskami medycznymi przy tworzeniu przepisów prawa dotyczących funkcjonowania ochrony zdrowia w czasie epidemii,
może nas czekać głęboka zapaść systemu ochrony zdrowia.
Zdaniem autorów apelu sytuacja już dzisiaj jest dramatyczna, a zapewne będzie jeszcze gorsza. Wymieniają tutaj brak personelu oraz skrajnie trudne warunki pracy, a także obawę o własne życie i zdrowie. - Praca wykonywana przez personel medyczny jest obecnie tak ciężka, że docierają już sygnały o zasłabnięciach w czasie dyżurów, a także o naszych koleżankach i kolegach walczących o własne życie pod respiratorami- napisano. Dodano także, że dramatyczna sytuacja pacjentów jest znana z przekazów medialnych.
Samorządy medycznych zawodów zaufania publicznego uważają, że jest kilka spraw o fundamentalnym znaczeniu dla systemu ochrony zdrowia, które trzeba pilnie wprowadzić, aby umożliwić dalsze jego działanie.
Kolejny rekord zakażeń
Mamy 21 897 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa z województw: mazowieckiego (3138), wielkopolskiego (2329), śląskiego (2274), małopolskiego (1707), łódzkiego (1700), lubelskiego (1559), kujawsko-pomorskiego (1461), podkarpackiego (1404), dolnośląskiego (1229), pomorskiego (1212), świętokrzyskiego (831), warmińsko-mazurskiego (737), zachodniopomorskiego (735), podlaskiego (612), lubuskiego (498), opolskiego (471)- podał w sobotę resort zdrowia.
Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego. Z powodu COVID-19 zmarło 41 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 239 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 362 731. Zmarło 5 631 chorych. W piątek poinformowano i o 21 629 nowych zakażeniach koronawirusem.
