Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasady dziedziczenia emerytury - takie są aktualne przepisy. Kiedy żona dziedziczy emeryturę po mężu?

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
ZUS przyznaje rentę rodzinna, pod warunkiem, że wnioskujący spełnia wymagane kryteria. Szczegóły prezentujemy na kolejnych slajdach naszej galerii.
ZUS przyznaje rentę rodzinna, pod warunkiem, że wnioskujący spełnia wymagane kryteria. Szczegóły prezentujemy na kolejnych slajdach naszej galerii. PIXABAY
Śmierć małżonka to moment niezwykle trudny i bolesny, wiąże się nie tylko z emocjonalnym ciosem, ale również z koniecznością zabezpieczenia finansowej przyszłości. W takich chwilach, polskie prawo przewiduje dla osób osamotnionych specyficzną formę wsparcia, w postaci możliwości pobierania emerytury po zmarłym małżonku. Poznaj szczegóły.

Emerytura po mężu, emerytura po żonie: dziedziczenie

Emerytura ta jest specyficzną formą renty rodzinnej – świadczenia socjalnego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rzecz uprawnionego członka rodziny ubezpieczonego zmarłego. Polskie przepisy dotyczące renty rodzinnej stanowią, iż współmałżonek może pobierać od zmarłego emeryturę, a także zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie czy rentę.

Kto ma prawo do emerytury po małżonku?

Emeryturę po zmarłym małżonku mogą otrzymać osoby spełniające następujące warunki:

  • Wdowa lub wdowiec ukończył 50. rok życia lub jest niezdolna/y do pracy.
  • Wdowa lub wdowiec wychowuje jedno z dzieci, wnuków lub członków rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym, przy czym wychowywany krewny nie powinien mieć więcej niż 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – więcej niż 18 lat. Próg wieku dziecka nie ma znaczenia, jeżeli jest ono całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy i uprawnione do renty rodzinnej​​.

Wypłata renty rodzinnej po zgonie małżonka - kwota

ZUS podejmuje decyzję o przyznaniu renty rodzinnej na podstawie złożonego wniosku. Jeżeli wniosek zostanie uznany za zasadny, wnioskodawca otrzyma pozytywną decyzję. W przypadku odmowy, wnioskodawca otrzyma decyzję negatywną, od której ma prawo odwołać się w ciągu 14 dni od momentu otrzymania takiego dokumentu.

Renta rodzinna nie jest równa kwocie emerytury lub renty, którą zmarły małżonek otrzymywał podczas swojego życia. Obecne stawki tego świadczenia to:

  • 85% kwoty świadczenia zmarłego – jeśli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90% kwoty świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95% kwoty świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

ZUS bierze pod uwagę wszystkie emerytalno-rentowe świadczenia, do których zmarły mógł mieć prawo w momencie śmierci, a następnie ustala rentę rodzinna na najkorzystniejszych warunkach.

Warto dodać, że kwota renty rodzinnej może ulec obniżeniu, jeśli uprawniony osiąga dochód z tytułu pracy lub innej działalności podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. W pewnych okolicznościach, świadczenie to może zostać czasowo zawieszone. Zasady są takie, że renta zostanie zawieszona, jeśli dochód wnioskodawcy przekroczy 130% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli dochód jest wyższy niż 70%, ale nie przekracza 130% średniego wynagrodzenia, rentę rodzinna obniża się o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o wartość maksymalnego obniżenia.

Aby skorzystać z emerytury lub renty przysługującej komuś innemu, w tym przypadku zmarłemu małżonkowi, osoba ubiegająca się musi spełnić kilka konkretnych kryteriów. Ale jakie są te kryteria dla otrzymania emerytury lub renty po zmarłym małżonku? Wejdź w galerię zdjęć, by poznać szczegóły!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera