MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura w kwietniu wraz z trzynastką. Takie przelewy dostają Polacy - mamy wyliczenia

JK
Do tej pory ZUS wypłacił "trzynastki" w łącznej wysokości 12 miliardów złotych, a świadczenia otrzymało już 6,7 mln emerytów i rencistów.Przejdź dalej i zobacz, jakie przelewy dostają w kwietniu emeryci i renciści >>>
Do tej pory ZUS wypłacił "trzynastki" w łącznej wysokości 12 miliardów złotych, a świadczenia otrzymało już 6,7 mln emerytów i rencistów.Przejdź dalej i zobacz, jakie przelewy dostają w kwietniu emeryci i renciści >>>archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Dobiega końca wypłata trzynastych emerytur, które trafiają na konta milionów Polaków wraz z podstawowymi świadczeniami. Do tej pory ZUS wypłacił "trzynastki" w łącznej wysokości 12 miliardów złotych. Najbliższy termin wypłaty 13. emerytury przypada w czwartek, 25 kwietnia. Sprawdziliśmy, jakiego przelewu mogą spodziewać się emeryci i renciści. Zobacz, ile wyniosą emerytury wraz z "trzynastką" - oto wyliczenia brutto i netto.

Spis treści

Od marca wyższe renty i emerytury

Marcowa waloryzacja rent i emerytur była jedną z najwyższych w historii, dzięki czemu miliony Polaków otrzymały wyższe przelewy. Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniósł 112,12.

Renty i emerytury od 1 marca 2024 r. wzrosły o 12,12 proc., co w przypadku większości świadczeniobiorców przełożyło się wzrost wynagrodzenia o kilkaset złotych.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Tyle wynosi abonament RTV w 2024 roku. Wiemy, kto jest zwolniony z opłaty - lista

Wypłata "trzynastek" - podsumowanie

Wielu Polaków otrzymało już kwietniowe emerytury, w ramach których ZUS wypłacił również tzw. trzynastki. Dodatkowe świadczenie trafiło na konta milionów osób wraz z kwietniową rentą lub emeryturą. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że do tej pory ZUS wypłacił "trzynastki" w łącznej wysokości 12 miliardów złotych, a świadczenia otrzymało już 6,7 mln emerytów i rencistów.

Kolejny i zarazem ostatni termin wypłaty trzynastych emerytur przypada w czwartek, 25 kwietnia.

Trzynasta emerytura 2024 brutto i netto

Dwucyfrowa waloryzacja sprawiła, że od 1 marca 2024 roku najniższa emerytura w Polsce wynosi 1780,96 złotych brutto. Dzięki marcowej podwyżce minimalne świadczenie wzrosło o 192,52 zł. Po odliczeniu składki zdrowotnej osoby otrzymujące najniższą emeryturę dostaną "na rękę" więcej o 160,29 zł.

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane emerytom i rencistom od 2019 roku. Wysokość tzw. trzynastki jest równa najniższej emeryturze obowiązującej po marcowej waloryzacji. To oznacza, że trzynasta emerytura w 2024 roku "na rękę" wyniosła 1620,67 zł.

Tyle wynoszą kwietniowe emerytury z trzynastką

Wraz z kwietniową emeryturą miliony Polaków otrzymały również tzw. trzynastkę. Dzięki trzynastej emeryturze świadczenia wielu osób są być nawet dwukrotnie wyższe niż zazwyczaj. Osoby otrzymujące najniższą emeryturę dostały nawet 2800 złotych "na rękę".

Sprawdziliśmy, na jakie przelewy mogą liczyć emeryci i renciści. Prezentujemy szacunkowe wyliczenia brutto i netto kwietniowych emerytur wraz z trzynastkami. Zobacz, ile pieniędzy z ZUS-u otrzymali renciści i emeryci!

Uprawnieni do trzynastej emerytury - lista

Mamy pełną listę osób uprawnionych do otrzymania tzw. trzynastki. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostało wypłacone tym, którzy na dzień 31 marca 2024 r. byli uprawnieni do któregoś z niżej wymienionych świadczeń.

 • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
 • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
 • renty szkoleniowej,
 • renty socjalnej,
 • renty rodzinnej,
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
 • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
 • Czy przysługuje dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, jeśli emerytura lub renta jest zawieszona

Osoby, które na dzień 31 marca miały zawieszone prawo do wymienionych wyżej świadczeń, nie otrzymały trzynastej emerytury.

Przypomnijmy, trzynasta emerytura zwolniona jest z zajęć komorniczych, co oznacza, że środki te nie mogą zostać zajęte przez komornika lub bank.

13. emerytura w poprzednich latach

Po raz pierwszy trzynasta emerytura została wypłacona w 2019 roku. Wysokość świadczenia wyniosła wtedy 1100 złotych brutto, co przełożyło się na wypłatę 888 złotych "na rękę". W tym roku "trzynastki" będą wyższe o niespełna 200 złotych brutto niż przed rokiem. Seniorzy otrzymujący minimalną emeryturę, w ramach tzw. trzynastej emerytury dostaną 1620,67 zł "na "rękę".

 • 2019 r. - 1100,00 zł brutto/888,00 zł netto
 • 2020 r. - 1200,00 zł brutto/981,00 zł netto
 • 2021 r. - 1250,88 zł brutto/1022,30 zł netto
 • 2022 r. - 1338,44 zł brutto/1217,98 zł netto
 • 2023 r. - 1588,44 zł brutto/1445,48 zł netto
 • 2024 r. - 1780,96 zł brutto/1620,67 zł netto
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera