MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle wynosi abonament RTV w 2024 roku. Wiemy, kto jest zwolniony z opłaty - lista

JK
Abonament RTV muszą opłacać osoby, które posiadają odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny. Od tej reguły są jednak wyjątki.Przejdź dalej i sprawdź, czy jesteś wśród osób, które zostały zwolnione z opłaty abonamentowej >>>
Abonament RTV muszą opłacać osoby, które posiadają odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny. Od tej reguły są jednak wyjątki.Przejdź dalej i sprawdź, czy jesteś wśród osób, które zostały zwolnione z opłaty abonamentowej >>>archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Wysokość opłat abonamentowych obowiązujących w 2024 roku pozostała na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Nie wszyscy muszą jednak wnosić opłatę abonamentową. Liczba osób zwolnionych z tego obowiązku jest bardzo długa. Sprawdź, kto nie musi opłacać abonamentu RTV.

Spis treści

Te osoby muszą opłacać abonament RTV

Obowiązek opłacania abonamentu RTV spoczywa na właścicielach odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Chodzi o gospodarstwa domowe, w których znajduje się minimum jeden taki odbiornik. Osoby posiadające większą ilość odbiorników, płacą wyłącznie za jeden.

W sytuacji, gdy posiadamy w domu np. dwa telewizory i dwa radia, musimy wnieść opłatę za jeden odbiornik telewizyjny. Osoby fizyczne nie muszą też wnosić opłaty za posiadanie odbiornika radiowego, znajdującego się w samochodzie osobowym, który stanowi ich własność.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Tak mieszkają Patrycja i Robert Stockingerowie. Jasna kuchnia i ogród z domkiem zabaw

Jedną opłatę abonamentową, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników, wnoszą również publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne oraz niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe, a także domy pomocy społecznej.

Pozostałe podmioty zobowiązane są do uiszczenia opłat za każdy posiadany odbiornik radiowy lub telewizyjny, włącznie z tymi, które znajdują się w samochodach służbowych.

Tyle wynosi opłata abonamentowa w 2024

Wysokość opłat abonamentowych, które obowiązują w 2024 roku, zostały zatwierdzone kilka miesięcy temu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o utrzymaniu stawek z ubiegłego roku.

To oznacza, że od 1 stycznia 2024 roku miesięczna opłata za radioodbiornik wynosi 8,70 złotych, co w skali roku da wydatek 104,40 złotych. Opłata za miesiąc użytkowania odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego wynosi 27,30 zł. Rocznie odbiorca poniesie koszt 327,60 zł.

W przypadku uiszczenia opłaty abonamentowej za cały rok do 25 stycznia 2024 roku, użytkownicy odbiorników otrzymają 10-procentową zniżkę.

Abonament RTV - oto stawki w 2024 roku

Osobom, które opłacą abonament RTV za co najmniej dwa miesiące z góry, również przysługują zniżki. Poniżej prezentujemy wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżek.

 • 2 miesiące - 16,90 zł
 • 3 miesiące - 25,10 zł
 • 4 miesiące - 33,80 zł
 • 5 miesięcy - 42,00 zł
 • 6 miesięcy - 49,60 zł
 • 7 miesięcy - 58,30 zł
 • 8 miesięcy - 66,50 zł
 • 9 miesięcy - 74,70 zł
 • 10 miesięcy - 83,40 zł
 • 11 miesięcy - 91,60 zł
 • 12 miesięcy - 94,00 zł

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżek:

 • 2 miesiące - 53,00 zł
 • 3 miesiące - 78,70 zł
 • 4 miesiące - 106,00 zł
 • 5 miesięcy - 131,70 zł
 • 6 miesięcy - 155,70 zł
 • 7 miesięcy - 183,00 zł
 • 8 miesięcy - 208,70 zł
 • 9 miesięcy - 234,40 zł
 • 10 miesięcy - 261,70 zł
 • 11 miesięcy - 287,40 zł
 • 12 miesięcy - 294,90 zł

Przypominamy, że opłatę abonamentową należy wnieść z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna.

Warto pamiętać, opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów.

Zwolnienia z opłaty abonamentowej - kto nie musi płacić?

Wnoszenie opłat abonamentowych jest obowiązkiem każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się co najmniej jeden odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki, a lista osób, które nie muszą płacić abonamentu RTV jest bardzo długa. Reguluje to art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych.

Zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu RTV są pewne uprawnione grupy osób. Warunkiem skorzystania z ulgi jest przedstawienie w placówce pocztowej dokumentów potwierdzających korzystanie ze zwolnienia od opłaty abonamentowej oraz pokazanie dowodu osobistego. Konieczne jest również złożenie oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z ww. zwolnień.

Oni nie muszą płacić abonamentu RTV

Prawo do zwolnienia z opłaty abonamentowej przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano potwierdzenie do korzystania ze zwolnienia.

Kto nie musi wnosić opłaty abonamentowej w 2024 roku? Listę osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu RTV publikuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wiemy, kto od 1 stycznia 2024 r. nie musi opłacać abonamentu RTV.

Wśród uprawnionych do korzystania z ulgi są m.in. osoby bezrobotne, niepełnosprawne oraz takie, które przekroczyły wymagany wiek. Pełna lista osób zwolnionych z obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej znajduje się w galerii poniżej. Sprawdź, czy jesteś na liście uprawnionych osób.

Tak możesz opłacić abonament RTV

Abonenci mają kilka możliwości opłacenia abonamentu RTV. Opłatę można wnieść we wszystkich placówkach pocztowych oraz przez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. Wpłat można dokonywać również w pozostałych instytucjach finansowych.

Zobacz, jak zapłacić za abonament RTV

 • w placówce pocztowej
 • na Platformie Płatności na stronie Poczty Polskiej
 • e-przelewem

Opłaty z tytułu abonamentu należy dokonywać na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny abonenta. W celu dokonania opłaty abonamentowej niezbędna jest znajomość 26-cyfrowego numeru rachunku bankowego abonenta, nadanego podczas rejestracji odbiorników każdemu abonentowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski