MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minimalna emerytura 2024 netto. Tyle teraz wynosi najniższe świadczenie

Michał Sierek
Michał Sierek
Wideo
od 7 lat
O 12,12 proc. urosły emerytury w 2024 roku. Jak podwyżka przełożyła się na minimalną emeryturę? Przypomnijmy, że w tym roku nie zastosowano waloryzacji kwotowo-procentowej, która jest korzystniejsza dla emerytów pobierających niższe świadczenia. Poniżej sprawdzisz, ile teraz wynosi minimalna emerytura netto. W związku z waloryzacją urosły też inne świadczenia wypłacane przez ZUS (więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu).

Minimalna emerytura w 2024 - ile netto?

Do końca lutego minimalna emerytura w Polsce wynosiła 1588,44 zł brutto. Po marcowej waloryzacji świadczenie urosło do 1780,96 zł brutto, co oznacza wzrost o 192,52 zł. Najniższa emerytura netto wynosi więc około 1620,65 zł. Taka sama podwyżka dotyczy również renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej.

Podwyżka emerytury minimalnej jest niższa od tej z ubiegłego roku. Wówczas waloryzacja wyniosła rekordowe 14,8 proc., ale dodatkowo zapadła decyzja o przeprowadzeniu waloryzacji kwotowo-procentowej (minimalna podwyżka o 250 złotych brutto), która jest korzystniejsza dla osób pobierających niższe świadczenia.

Waloryzacja w 2024 roku - wyliczenia

Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, szacowany jest na około 43 miliardy złotych. Jak wskaźnik 112,12 proc. przełożył się na wyższe emerytury? Wyliczenia dla kwot do 6500 złotych brutto zamieszczamy w galerii.

Wyższe dodatki dla emerytów po waloryzacji w marcu

1 marca nastąpiła waloryzacja nie tylko rent i emerytur. Od marca podwyższona została również cała lista dodatków, które wypłaca ZUS. Najczęściej wypłacany przez zakład dodatek pielęgnacyjny wzrósł z kwoty 294,39 zł do 330,07 zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Dodatek kombatancki od marca wzrósł do 330,07 zł. Dodatek do renty inwalidy wojennego wynosi już 1263,73 zł, a ryczałt energetyczny – 299,82 zł. Więcej o podwyżkach dodatków wypłacanych przez ZUS pisaliśmy TUTAJ.

Świadczenie honorowe - tyle wynosi od marca

Osoby, które ukończyły 100 lat, mogą liczyć na specjalny dodatek za wiek. Do końca lutego 2024 roku świadczenie wynosiło 5540,25 zł brutto. Od 1 marca br. - dla nowych stulatków wynosi ono już 6 246,13 zł brutto. Świadczenie wypłacane jest dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury lub renty. Co ważne, świadczenie honorowe nie jest waloryzowane, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości.

  • Już od kwietnia ZUS wypłaci emerytom trzynastą emeryturę. To świadczenie wypłacane jest również w wysokości minimalnego świadczenia. W budżecie na 2024 zagwarantowano też pieniądze na wypłatę czternastek.
  • Przypomnijmy, że wskaźnik waloryzacji liczymy biorąc pod uwagę średnioroczną inflację oraz dane na temat realnego wzrostu płac za poprzedni rok. Wskaźnik realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku wyniósł 1,1 proc. Inflacja w Polsce w 2023 roku wyniosła 11,4 proc. natomiast inflacja dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów: 11,9 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera