Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniana tradycja wraca

Maria Warda
Kilka dni temu zebrał się sztab osób, które debatowały jak włączyć mieszkańców w aktywne przeżywanie Świąt Wielkanocnych i zachęcić ich do działania na rzecz kultury.

Kilka dni temu zebrał się sztab osób, które debatowały jak włączyć mieszkańców w aktywne przeżywanie Świąt Wielkanocnych i zachęcić ich do działania na rzecz kultury.

- Naszym marzeniem jest, aby w konkursie na „Pałucką Palmę Wielkanocną” i „Pałuckie Kropidło” udział wzięło jak najwięcej osób - mówi Tomasz Wysocki, nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej, pomysłodawca imprezy. Jest ona kontynuacją ubiegłorocznego konkursu, który cieszył się wielkim powodzeniem. Tym razem impreza ma mieć o wiele większy zasięg. Pochód z palmami kropidłami, ruszy ulicami miasta w niedzielę, 24 marca przed godziną 11. Będzie kierował się w stronę kościoła św. Floriana, gdzie o godz. 12 rozpocznie się msza święta. Po nabożeństwie nastąpi ogłoszenie wyników konkursu połączone z wręczeniem nagród. Atrakcją będzie towarzyszący wędrowcom osiołek.

- Wybór najpiękniejszej palmy i kropidła nie będzie łatwy - przewiduje ksiądz Marcin Łojko z parafii św. Floriana, który wziął na siebie sprawy organizacyjne, w tym kontakt z mediami, drukowanie plakatów i utrzymanie w ryzach chaosu organizacyjnego. - Jednak trud się opłaci, bo będzie dużo nagród, większych i symbolicznych. Nie zabraknie dyplomów, pucharów, a na koniec grochówki z wkładką. Czasu nie zostało zbyt wiele, bo aby uwić najdłuższą palmę trzeba się sporo natrudzić.

W konkursie palm i kropideł mogą wziąć udział stowarzyszenia i organizacje, szkoły, parafie i osoby fizyczne z gminy Żnin. Wykonane dzieła będą przyjmowane w sobotę, 23 marca w Żnińskim Domu Kultury w godzinach od 9 do 12. Później drzwi zostaną zamknięte. Do pracy zabierze się komisja, która oceni piękno zrobionych przez nas dzieł. Najlepiej, by do ich wykonania zostały użyte tradycyjne materiały np. grynszpan, suszone kwiaty oraz te wykonane z bibułki. Najmniejsze szanse na nagrodę będą miały dzieła ozdobione sztucznymi, kupionymi w sklepie kwiatkami. - Skoro chcemy nawiązywać do tradycji, to nie możemy zachęcać do używania nienaturalnych materiałów - uważa Agnieszka Marek z ŻDK.

Komisja oceniać będzie prace w kategoriach: grupa I - przedszkola, grupa II - szkoły podstawowe, gimnazja, grupa III - szkoły gimnazjalne, stowarzyszenia działające na terenie gminy Żnin, grupa IV - osoby indywidualne bez ograniczenia wieku.

Organizatorom konkursu, wśród których znaleźli się: Urząd Miejski w Żninie, Starostwo Powiatowe w Żninie, Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Floriana w Żninie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej przyświeca jeden cel. - Powrót do tradycji i zwyczajów związanych z przeżywaniem Świąt Wielkanocnych w duchu chrześcijańskim, popularyzowanie tradycji ludowych i aktywizowanie do rozwoju na rzecz kultury i sztuki - podkreśla Tomasz Wysocki.<!** reklama>

Regulamin konkursu można znaleźć na stronach internetowych Urzędu Miejskiego, Radia Żnin FM i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!