Jedna z najbardziej zaniedbanych ulic zyskała poważnego inwestora. Na Dworcowej, w miejscu starej drukarni Dittmanna, deweloper postawi dwa budynki. Jeden uzupełni pierzejową zabudowę.
<!** Image 2 align=right alt="Image 105591" sub="Kończy się rozbiórka starej drukarni Dittmanna. Fot. Dariusz Bloch ">Drukarnia w tym miejscu działała już w II połowie XIX wieku. - Gdy ją utworzono w 1869 roku, według różnych źródeł, była trzecia pod względem wielkości - mówi prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Jerzy Derenda. - Jednak już w czasie pierwszej wojny zyskała status najnowocześniejszej. Gdy umarł jej założyciel A. Dittman, dalej prowadzili ją jego synowie i wdowa. W latach międzywojennych było to największe wydawnictwo prasy niemieckiej. Drukowano tam również podręczniki. Tam powstawał między innymi „Deutsche Rundschau”. Po wojnie drukarnia należała do Prasowych Zakładów Graficznych. Drukowała „Gazetę Pomorską” i nieistniejące już „Ilustrowany Kurier Polski” i „Dziennik Wieczorny”. Również tam pracowałem. Dobrze pamiętam zapach ołowiu, z którego odlewano czcionki - wspomina były redaktor „Dziennika Wieczornego”.
<!** reklama>Po otwarciu w 1988 roku nowych zakładów na Wzgórzu Wolności, drukarnię przy Dworcowej zamknięto. W latach 90. działała tam dyskoteka. Teraz parcela jeszcze raz zmieni swoje przeznaczenie. Zbudowane zostaną na niej domy z mieszkaniami. Na razie kończą się prace rozbiórkowe. - Na tym terenie powstaną dwa budynki: czteropiętrowy bezpośrednio przy ulicy Dworcowej, oraz dwupiętrowy na zapleczu - informuje menadżer projektu z firmy Apro Investment, Marcin Murawski.
<!** Image 3 align=right alt="Image 105591" sub="Na wyczyszczonej parceli powstaną dwa nowe budynki. Jeden z nich uzupełni pierzejową zabudowę Dworcowej. Wiz. Apro Investment">Budowa rozpocznie się na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. W sumie powstanie 67 mieszkań o podwyższonym standardzie, monitorowanych i strzeżonych całodobowo. Dla każdego w podziemnym parkingu przewidziane jest miejsce postojowe. Większe mieszkania będą wyposażone w klimatyzację. W strefie zarezerwowanej wyłącznie dla mieszkańców znajdą się miejsca rekreacji z imitacją niewielkiego wodospadu. Na parterze zaprojektowano przestrzeń handlowo-biurową. - Niebawem w naszym nowo otwartym oddziale w Bydgoszczy przy ulicy Dworcowej będzie można obejrzeć makietę inwestycji. Obecny wygląd projektowanych budynków jest efektem pracy naszych projektantów w uzgodnieniu zarówno z architektem miasta jak i konserwatorem zabytków - dodaje Marcin Murawski.
Sławomira Marcysiaka, miejskiego konserwatora zabytków, cieszy przede wszystkim pierzejowy charakter zabudowy. Budynek będzie z jednej strony opierał się o istniejącą kamienicę. Niestety sąsiednia parcela bliżej Gdańskiej pozostanie na razie niezabudowana.
