Od tygodni coraz trudniej kupić w Polsce rękawiczki jednorazowe i maseczki ochronne. Środki te znikają ze sklepów, aptek i hurtowni w zaskakująco szybkim tempie. Wszystko z powodu paniki, jaka ogarnęła niektórych w związku z epidemią koronawirusa.
Zobacz także
Problem staje się jednak coraz poważniejszy. We wtorek (3 marca 2020) już do południa z wielu drogerii zniknęły żele antybakteryjne i mydła. Od kilku dni Polacy robią także zapasy jedzenia - masowo wykupują z marketów suche produkty i konserwy. Naszą redakcję zalewają zdjęcia pustych półek po makaronach, ryżach, fasolach w puszce, a nawet ogórkach w słoikach.
Potrzebujesz żelu antybakteryjnego, a nie zdążyłeś kupić? Sprawdź, jak go zrobić w domu
- Ludzie robią zapasy jak na wojnę - opowiada Czytelniczka i przesyła zdjęcie sklepowych półek w jednym z hipermarketów.
Niektórzy, choć starają się nie poddać zbiorowej panice, mimo wszystko robią zapasy w obawie przed tym, że większość produktów zostanie wykupionych.
- Sama kupiłam dodatkowe mydło w płynie, choć wydawało mi się, że nie uległam presji. Ponadto, nakazałam mężowi kupowanie zgrzewek wody... niby czuję się bezpiecznie, ale nie do końca - wyznaje jedna z naszych Czytelniczek w liście do redakcji.
Sytuacji nie poprawia oficjalne ogłoszenie o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Polsce. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Czy powinniśmy robić zapasy?
Przeczytaj o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce
Drodzy Czytelnicy! Nie dajcie się zwariować. Apelujemy do Was o rozwagę i zdrowy rozsądek. Eksperci, przedstawiciele placówek medycznych, lekarze - wszyscy oni uspokajają zdenerwowanych Polaków. Koronawirusa oczywiście nie można lekceważyć i należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny. Jednak panika, nadmierne zaopatrywanie się w środki antybakteryjne i ochronne, czy robienie zapasów żywności są jak na razie niczym nieuzasadnione. Lekarze przypominają przy okazji, że mamy obecnie sezon grypowy i ta choroba zbiera w Polsce śmiertelne żniwo.
O sytuacji w Polsce dotyczącej koronawirusa informujemy Was na bieżąco na www.pomorska.pl/koronawirus. Tam znajdziecie informacje o wszystkich najnowszych wytycznych Ministerstwa Zdrowia i GIS w temacie koronawirusa.
