Dawny dworzec kolejowy Bydgoszcz Wschód to obraz nędzy i rozpaczy. Pomazane ściany, odpadające dachówki...
- To nie jest obiekt należący do miasta, podobnie jak pobliska wieża ciśnień - zapewnia Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.
Plany wobec dworca. PKP zabiera głos
Budynek dworca należy do PKP. Jakie są wobec niego plany?
- Budynek dawnego dworca Bydgoszcz Wschód od wielu lat jest obiektem nieczynnym i nie pełni funkcji związanych z obsługą podróżnych, w związku z czym spółka PKP nie ma planów jego remontu czy przeprowadzania w tym miejscu innych inwestycji. Co ważne, w czasie modernizacji stacji nowe perony powstały w innym miejscu, z dala od budynku dworca. Dzięki wybudowaniu peronów pod estakadą tramwajową stacja Bydgoszcz Wschód stała się wygodnym centrum przesiadkowym integrującym transport kolejowy i miejski. PKP mają w planach zbycie tego budynku na zasadach komercyjnych, a nowy właściciel będzie mógł go zagospodarować na własne potrzeby - stwierdza Michał Stilger, rzecznik prasowy i naczelnik Wydziału Współpracy z Mediami PKP.
Obiekt dawnej wieży ciśnień przy Bydgoszczy Wschód jest już w rękach prywatnych.
To prawie stuletni obiekt, który niszczeje od ponad 40 lat. Już w latach 80. XX wieku były tu powybijane szyby, nikt go nie zabezpieczał i rozpoczęło się rozkradanie, czego się da. Z klasycznych technicznych, obrotowych schodów na słupie wycięto wszystkie metalowe stopnie, rozkradziono całą instalację elektryczną i hydrauliczną, pozostały tylko rury o największych średnicach, bo nie było jak ich wydobyć.
Remont od dachu
- Remont wieży ciśnień powinien się zacząć od dachu - uważa Sławomir Marcysiak.
Nowi właściciele swoje środki włożyli w zakup wieży oraz pierwsze prace porządkowo-remontowe. Wiedzą jednak, że aby obiekt zaczął żyć nowym życiem, potrzebne będą nie setki tysięcy, a miliony złotych. Zbiórka ma być jednym z elementów (wiezabezcisnien.pl), ale nie jedynym. Wpisanie do rejestru zabytków zwiększa szanse na pozyskanie ewentualnego dofinansowania.
