- Mam już wydrukowany wniosek i składam go do biura meldunkowego. Nie może być inaczej, bo obiecaliśmy dzieciakom, że jak tylko będzie ta ogólnopolska karta, zorganizujemy dla nich jakąś wycieczkę - mówi Anna Sikorska, ze Związku Dużych Rodzin z Bydgoszczy, mama sześciorga dzieci.
[break]
Konkretów dotyczących programu jest jednak jak na lekarstwo. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej miało opublikować na swoich stronach listę zniżek, które daje karta - wczoraj jednak strona nie funkcjonowała.
- Na pewno zniżki dotyczyć miały jazdy koleją. Upusty zaproponowały też prestiżowe warszawskie muzea, w tym Centrum Nauki Kopernik - mówi Anna Sikorska. - Tyle że nam najbardziej zależy na tym, by w program weszły na przykład jakieś sieci marketów ze zniżkami choćby na żywność. Takie rodziny, jak nasza, kupują o wiele więcej, a każda zniżka dałaby nam możliwość zaoszczędzenia - zauważa bydgoszczanka.
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny trafić może do rodzin, w których wychowuje się przynajmniej troje dzieci. Otrzymuje ją - pierwszy egzemplarz bezpłatnie - każdy z członków rodziny. Do jej wydania nie są potrzebne zaświadczenia o zarobkach. Karta przyznawana jest dzieciom do ukończenia 18. roku życia, chyba że uczą się dalej - wtedy jest ważna do 25. roku życia, a rodzice natomiast z kart korzystać mogą dożywotnio.
- Przyjmujemy już wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny. Można je składać we wszystkich biurach meldunkowych w Bydgoszczy - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta. - Karty będą wystawiane w Warszawie, będziemy informować telefonicznie wnioskodawców o tym, że ich karty czekają na odbiór w biurach - tłumaczy rzecznik.
Dodaje, że na razie zasady jej działania, a przede wszystkim pełna lista korzyści płynących z posiadania karty, nie jest znana.
Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek, które oferowane są zarówno przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne. Lista miejsc i wysokość zniżek dostępne będą na stronie www.rodzina.gov.pl.
Miejsca, w których przysługują zniżki, oznaczone są specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.
Szczegóły na plastiku
Karta Dużej Rodziny ma jeden ogólnopolski wzór. Jej wymiary to 54 na 85,6 mm (takie, jak np. karta płatnicza lub kredytowa). Znajduje się na niej imię i nazwisko oraz PESEL jej posiadacza.
Dodatkowo podana jest data ważności karty, jej numer, a także skrót „KDR” pisany alfabetem Braille’a oraz elementy zabezpieczające przed jej podrobieniem.
