Jak informowaliśmy, oprócz egzaminów na poziomie podstawowym, które już za maturzystami, w części pisemnej zdający mają obowiązek przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zdawalności). Maksymalnie na maturze uczeń może wybrać 5 rozszerzeń.
W piątek (12 maja) odbył się egzamin z matematyki. Na poziomie rozszerzonym w całym województwie kujawsko-pomorskim pisało go łącznie w obu formułach 2023 i 2015 prawie 3 tys. uczniów.
W VII LO w Bydgoszczy ten egzamin w nowej Formule 2023 zdawała Paulina Maciejewska, która w liceum na osiedlu Leśnym uczęszczała do klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. To właśnie jej i Janowi Wąsickiemu z VII LO towarzyszymy na tegorocznej maturze.
- Po języku angielskim to był mój drugi egzamin na poziomie rozszerzonym - mówi Paulina. - Przed wejściem do sali denerwowałam się, bo zależało mi na jak najlepszym wyniku z tego egzaminu. Chcę studiować informatykę, a matma jest wysoko punktowana.
Jaka była reakcja maturzystki tuż po egzaminie?
- Poszło mi super. Liczę na wynik 90 procent - oznajmiła nam Paulina. - Na rozwiązanie zadań wykorzystałam cały czas, czyli 180 minut. Praktycznie tylko jednego zadania nie zdążyłam skończyć. Na pewno najwięcej czasu poświęciłam na zadanie z geometrii analitycznej. Były też dwa zadania na dowód algebraiczny i geometryczny, które również wymagały więcej pracy. Poza tym pojawiły się, m.in., zadania z parametrem, szereg geometryczny, optymalizacja czy stereometria. W sumie jestem bardzo zadowolona z tego egzaminu.
Matury pisemne potrwają do 23 maja (zarówno w Formule 2023, jak i Formule 2015). Od 10 maja rozpoczęły się już egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Potrwają do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja). Paulina Maciejewska i Jan Wąsicki z VII LO w Bydgoszczy pierwszy egzamin ustny z języka polskiego zdawać będą 16 maja.
Zobacz wideo: Kujawsko-pomorski kurator oświaty o maturze w 2023 roku
