Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachem nas truje. Miasto alarmuje wszystkie możliwe instytucje

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Dawny Zachem z lotu ptaka
Dawny Zachem z lotu ptaka Dariusz Bloch
Stało się oczywiste to, o czym od dawna wszyscy mówili - tereny po Zachemie są skażone. Znaleziono na razie jedynie dwa wysypiska, na których jest ponad 100 ton niebezpiecznych materiałów.

Nie skontrolowano całego Zachemu, jedynie tereny znajdujące się w centrum dawnych zakładów, częściowo leżące w obrębie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Badania przeprowadzono w 2011 roku przez kielecką Geoinżynierię. Kontrolowano obszar, który BPPT chciał od Zachemu kupić.
[break]

Wysypiska po dawnych zakładach chemicznych mają wpływ na jakość wód podziemnych. W raporcie określono ich stan jako zły. Z informacji uzyskanej przez miasto od Grupy Chemicznej Ciech, właściciela Infrastruktury Kapuściska (dawnego Zachemu), wynika, że spółka w połowie ub. roku odsłoniła składowisko odpadów poprodukcyjnych w rejonie ul. Zielonej. Jest tam ok. 86 tys. ton niebezpiecznych śmieci. Odpady zanieczyszczają wody, które spływają w stronę Plątnowa i Łęgnowa. Dwa składowiska przy Zielonej i Energetycznej niegdyś uznano za zrekultywowane. Prace polegały jednak tylko na przysypaniu odpadów ziemią...

System ochronny nie chroni

Przy ul. Zielonej w ziemi leżą odpady po produkcji barwników, pofenolowy siarczan sodowy i związki pofenolowe. Składowisko działało w latach 1960-1980. Wody gruntowe spływające w kierunku Łęgnowa były w tak fatalnym stanie w 1969 roku, że Wojewódzka Rada Narodowa nakazała wówczas Zachemowi bezpłatne dostarczanie mieszkańcom wody pitnej i gospodarczej. Specjalnie do tego celu zbudowano sieć wodociągową, która działa do dziś. Jednocześnie w okolicy składowiska powstały trzy studnie drenażowe, które miały wyłapywać zanieczyszczoną wodę. Z raportu z 2011 roku wynika jednak, że mechanizm się nie sprawdza, a wody gruntowe nadal wydostają się poza system ochronny.

To „temat zastępczy”?

W raporcie stwierdzono, że tereny po Zachemie są skażone m.in. aniliną, benzenem, nitrobenzenem, fenolami i metalami ciężkimi. Mimo to w 2007 i 2009 roku wojewoda oraz marszałek województwa wydali pozwolenie na pobieranie wody z ujęć znajdujących się na Zachemie - na potrzeby zakładu. Jednocześnie obie instytucje wydały tzw. pozwolenie zintegrowane - to dokumenty, który określą zasady działania zakładów. Ujęto w nich także reguły likwidacji zagrożeń dla środowiska w przypadku zakończenia produkcji. Na pięć lat przed spodziewanym zamknięciem zakładów ich właściciel został zobowiązany do utworzenia funduszu, z którego środki miały zostać przeznaczone na rekultywacje środowiska. Taki fundusz nie powstał.

Miasto zaalarmowało w tej sprawie m.in. Inspekcję Ochrony Środowiska. Ta zamierza przeprowadzić kontrole w tym roku.

Maciej Powroźnik, rzecznik prasowy GCh Ciech, tak komentuje sytuację i działania miasta: - Zmuszony jestem przypomnieć, że sytuacja tego terenu mogłaby wyglądać inaczej, gdyby miasto chciało porozumieć się co do ceny za ścieki. Obserwując działania miasta, można odnieść wrażenie, że jest ono bardziej zainteresowane rekultywacją terenu niż prowadzeniem na nim działalności przemysłowej. To smutne. Pragnę zauważyć, że działalność przemysłowa zakładów chemicznych prowadzona była na tym terenie od ponad 60 lat. Tylko przez ostatnie sześć lat Zachem jest własnością Ciechu. W naszej opinii istotniejsze jest poszukiwanie rozwiązań pozwalających na ponowne uruchomienie działalności przemysłowej na tych terenach - zgodnie z ich przeznaczeniem - niż szukanie tematów zastępczych. Taką współpracę deklarowaliśmy od początku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera