Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy gmach przy ul. Dworcowej w Bydgoszczy w końcu będzie tętnił życiem? Są chętni do kupna

OPRAC.:
Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zainteresowanie budynkiem wykazują podmioty z branży hotelarskiej, medycznej i uczelnianej.
Zainteresowanie budynkiem wykazują podmioty z branży hotelarskiej, medycznej i uczelnianej. Dariusz Bloch
Bydgoscy radni zgodzili się na sprzedaż lokali użytkowych w budynku dawnej dyrekcji kolei przy ul. Dworcowej 63. Są już chętni na ich kupno.

Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

od 16 lat

Dziś radni zdecydowali o możliwości sprzedaży lokali użytkowych w gmachu byłej dyrekcji kolei przy ul. Dworcowej. Wcześniej ten reprezentacyjny gmach proponowany był między innymi administracji rządowej, stomatologię chciało tam uruchamiać także Collegium Medicum UMK.

To Cię może też zainteresować

Gmachem przy ul. Dworcowej 63 zainteresowały się podmioty związane z branżą medyczną, hotelarską i szkolnictwem wyższym. To szansa na zagospodarowanie i rewitalizację zabytkowego obiektu - nie kryje bydgoski ratusz.

- Do sprzedaży w trybie przetargu przygotowane zostaną pomieszczenia o łącznej powierzchni prawie 8 tysięcy metrów kwadratowych, w tym węzła centralnego ogrzewania położonego w sąsiednim budynku przy ul. Dworcowej 65a. Mając na uwadze położenie w ścisłym centrum Bydgoszczy reprezentacyjnego, zabytkowego budynku podlegającego ochronie konserwatorskiej oraz możliwości wykorzystania jego przestronnego wnętrza, sprzedaż wyodrębnionych lokali użytkowych znajdujących się w tym budynku nastąpi z uwzględnieniem 20% bonifikaty od ceny zbycia. Uchwała Rady Miasta tworzy przede wszystkim szansę na zagospodarowanie i rewitalizację nieruchomości przez nowego właściciela - uważa bydgoski ratusz.

Właścicielem parterowej części gmachu jest Centrum Medyczne „Nad Brdą”. W związku z tym w budynku funkcjonuje wspólnota, w której miasto ma obecnie większość udziałów (około 76 procent). Nieoficjalnie mówi się o tym, że to właśnie centrum jest zainteresowane poszerzeniem własności, mówi się też o jednej z prywatnych bydgoskich uczelni. To jednak wyniki przetargu zdecydują, jakie podmioty będą prowadziły tutaj swoja działalność.

Nie było chętnych na zabytkowy gmach

W 2012 roku Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zamierzało otworzyć w Bydgoszczy kierunek lekarsko-dentystyczny i zwróciło się do miasta o pomoc o wskazanie konkretnego budynku. Miasto nie posiadało takiej nieruchomości. Jednak kierując się troską o rozwój uczelni, Rada Miasta zdecydowała, żeby nabyć lokale w budynku od PKP i przeznaczyć je w całości na potrzeby UMK. W 2013 nową nieruchomość przeznaczono w formie darowizny na rzecz UMK pod warunkiem utworzenia i prowadzenie w Bydgoszczy wydziału stomatologii i innej działalności dydaktycznej. Uczelnia nie zrealizowała celu darowizny i w 2018 roku zwróciła miastu nieruchomość. Miasto podjęło wówczas szereg inicjatyw zmierzających do ulokowania w gmachu instytucji centralnych. Oferty złożono m.in. Ministerstwu Obrony Narodowej, Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwu Sprawiedliwości, Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, Archiwum Państwowemu. Ofertę wykorzystania gmachu złożono również wojewodzie oraz marszałkowski województwa.

Świadek potęgi bydgoskiej kolei

Gmach dawnej Dyrekcji Kolei Wschodniopruskiej przy ul. Dworcowej 63 jest wpisany do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Powstał w latach 1886-1889 według projektu berlińskiej pracowni M. Gropiusa i H. Schmiedena, z korektami K. Schmeitzera i H. Bergmana. W okresie swego funkcjonowania, aż do czasu reorganizacji kolejnictwa pruskiego w 1895 roku Dyrekcja Kolei w Bydgoszczy zarządzała liniami kolejowymi na obszarze pruskich prowincji od Berlina i Stralsundu, aż po Kłajpedę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo