- Chciałem wziąć pożyczkę z banku na wymianę eternitowego dachu, ale powiedziano mi, że nie dostanę pieniędzy - żali się Stefan Kościelecki, właściciel budynku przy ul. Śniadeckich 17 w Żninie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 131610" sub="Właściciel tego domu przy ulicy Śniadeckich 17 chętnie wymieniłby dach, ale to kosztuje. Fot. Maria Warda">- Przekroczyłem już siedemdziesiątkę, więc jestem niewiarygodny dla banku - mówi Stefan Kościelecki. - Pytałem w gminie czy jest jakiś program, z którego można by dostać dofinansowanie, ale okazało się, że nie mogę liczyć na wsparcie. Szkoda, bo mam już wykonaną kanalizację na miarę XXI wieku. Tylko na ten dach patrzeć nie mogę. Denerwuje mnie to, chociaż w Żninie pomieszkuję od czasu do czasu. Chciałbym zostawić po sobie ładny dom.
Podobny problem ma rodzina pani Elżbiety. - Mamy dziurawy dach - przyznaje kobieta. - Myślałam, że wymienię pokrywający go eternit, ale czekam na jakiś program rządowy, który pomoże sfinansować tę kosztowną inwestycję.
Będzie musiała długo czekać.
<!** reklama>- Gmina nie ma możliwości dofinansowania wymiany pokryć azbestowych. Zresztą nie ma obowiązku wymiany pokryć dachowych, jeśli są one nieuszkodzone - mówi Leszek Jakubowski, burmistrz Żnina. - Nawet Unia Europejska nie ma jeszcze takiego programu. Przyjęty przez rząd Program Oczyszczania Kraju z Azbestu obejmuje lata 2009-2032. Liczymy na to, że niedługo zapadnie jakaś decyzja w sprawie dofinansowania.
<!** Image 3 align=right alt="Image 131610" sub="Dach spółdzielni S.R.H. „Rolnik” także pokryty jest eternitem i warto by go wymienić, choć jak zapewniają jej pracownicy Leszek Miecznikiewicz (z lewej) i Zenon Żychliński, pokrycie wytrzyma jeszcze wiele lat Fot. Maria Warda">Jacek Kaczmarek, burmistrz Łabiszyna, także przyznaje, że kierowany przez niego samorząd nie przewiduje pomocy finansowej dla właścicieli pragnących wymienić dachy. Inaczej jest w gminie Barcin. Już w 2006 roku zarządzeniem burmistrz Ewy Stankiewicz, przyjęto regulamin częściowego zwrotu ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kosztów poniesionych na działania zmierzające do usuwania z terenu miasta i gminy Barcin materiałów budowlanych zawierających azbest. Za jedną tonę usuniętego azbestu wnioskodawca może otrzymać 1000 złotych, jednak nie więcej niż 80 procent poniesionych kosztów.
Warto wiedzieć
- Azbest to włóknisty materiał nieorganiczny. Jego włókna, zakończone mikroskopijnymi harpunami mają średnicę czterokrotnie cieńszą od ludzkiego włosa. Pył azbestowy zanieczyszcza płuca i je uszkadza.