Zobacz wideo: Olimpijska Astoria w Bydgoszczy już otwarta
Eternit, zawierający azbest, od czasów PRL był powszechnie stosowany przy pokrywaniu dachów. Był powszechnie dostępnym surowcem i w dodatku tanim. Fachowcy mówią, że jest szkodliwy tylko wtedy, kiedy się go łamie albo pęka. Utylizacji dokonuje się m.in. w zakładach w Trzemesznie.
Kłopot w tym, że niektórzy mają problemy z jego utylizacją, a właściwie z pozyskaniem środków na wymianę pokrycia dachowego.
- Osobiście borykam się dwa lata z taką sytuacją, że nikt nic nie wie lub nie ma pieniędzy na takie dotacje w gminie Osielsko; wiem że nie jestem jedyny w takiej sytuacji, gdy chce zmienić pokrycie dachowe, które jest rakotwórcze na pokrycie dachowe z blachodachówki które jest dużo zdrowsze i ekologiczniejsze - mówi czytelnik.
Czytelnik opowiada: - W wydziale ochrony środowiska w Toruniu również nikt nic nie wie i umywają ręce, chociaż niedawno było tak trąbione o dofinansowaniach do utylizacji pokryć dachowych z eternitu. Odbijam się od klamek w urzędach, a pozwolenie budowlane na zmianę pokrycia dachowego się kończy. Jak to zwykle bywa, gdy media takimi sprawami się zainteresują nagle wszystkie programy są dla ludzi dostępne i są na nie pieniądze wiem że nie jestem jedyny w takiej sytuacji w województwie jest kilkaset osób w takiej sytuacji.
Każda gmina, która posiada uchwalony program usuwania azbestu oraz inwentaryzację wyrobów azbestowych, może ubiegać się o środki z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na demontaż wyrobów azbestowych, ich transport oraz składowanie. Taka możliwość istnieje dzięki uruchomionemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Programowi Priorytetowemu "Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne, Część III - Usuwanie wyrobów zawierających azbest". Gminy – coraz częściej bez ponoszenia własnych kosztów - mogą sfinansować usunięcie wyrobów azbestowych znajdujących się w ich zasobach, w zasobach osób fizycznych czy wspólnot mieszkaniowych. Coraz więcej samorządów skorzystało i nadal korzysta z tego programu.
Osoba fizyczna – właściciel/użytkownik wyrobów zawierających azbest - może ubiegać się w swoim urzędzie gminy o dofinansowanie do demontażu tych wyrobów, ich transportu i składowania. Poziom dofinansowania może wynieść – w zależności od regionu kraju - od 75 procent do 100 procent wartości prac. Warunkiem otrzymania dotacji przez osobę fizyczną jest:
- złożenie przez tę osobę informacji o wyrobach zawierających azbest w swojej gminie
- posiadanie przez gminę uchwalonego programu usuwania azbestu,
- przyznanie gminie dotacji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- ogłoszenie przez gminę konkursu dla mieszkańców na dofinansowanie usunięcia wyrobów azbestowych lub obowiązywanie w gminie regulaminu przyznawania dotacji na ten cel,
- W Bydgoszczy zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 25 września 2019 roku, miasto oferuję dotację na usunięcie azbestu - przypomina Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta - Mieszkańcy mogą składać wnioski od 2.01 do 31.10 w każdym roku kalendarzowym. Finansowe wsparcie wynosi 800 zł za tonę azbestu, a maksymalna kwota wsparcia to 3 tys. zł. Wnioski składa się w Wydziale Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy.
POLECAMY
Najwyższe budynki w Bydgoszczy. Jaką mają wysokość? [zdjęcia]
