MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za kółkiem terminowo

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Prawo do kierowania pojazdami mechanicznymi można stracić nie tylko z powodu popełnionych wykroczeń, ale także z przyczyn zdrowotnych.

Prawo do kierowania pojazdami mechanicznymi można stracić nie tylko z powodu popełnionych wykroczeń, ale także z przyczyn zdrowotnych.

<!** Image 3 align=none alt="Image 188849" sub="Uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych od przyszłego roku będą ważne tylko przez 15 lat. Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym przewiduje także inne zmiany, z którymi warto się zapoznać. Fot.: Tadeusz Pawłowski">

Nasz Czytelnik, pan Marcin, rok temu pierwszy raz w życiu dostał ataku padaczki.

- Myślę, że wynikało to z okoliczności, w jakich się znalazł - twierdzi ojciec pana Marcina. - Wrócił z dalekiej podróży, był przemęczony. Zabrano mu prawo jazdy.

Pan Marcin miał zgłosić się na badania i uzyskać zgodę na prowadzenie auta od lekarza medycyny pracy. Poszedł więc do przychodni, zapłacił za badanie 300 złotych, ale powiedziano mu, że ma zgłosić się za pół roku. Poszedł kolejny raz po 6 miesiącach i ponownie opłacił wykonanie badania. Znowu odesłano go z kwitkiem.

<!** reklama>

- Nikt go nie poinformował o tym, że jeśli nie przejdzie pozytywnie kolejnych badań, to straci prawo jazdy i będzie musiał jeszcze raz zdawać egzamin - mówi ojciec pana Marcina.

Na wniosek „drogówki”

Niestety, przed wielką majówką nie udało nam się porozmawiać z lekarzami medycyny pracy. Nie możemy więć odnieść się do sprawy konieczności i jakości przeprowadzanych badań. Natomiast w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy uzyskaliśmy odpowiedź na pytanie: Kto i kiedy z powodów zdrowotnych może stracić uprawnienia?

- Na przykład otrzymujemy informację o tym, że ktoś stara się o rentę - wyjaśnia Waldemar Winter, dyrektor wydziału. - Wtedy wpływa do nas zawiadomienie od policjantów z kontroli ruchu drogowego o tym, że kierowca zasłabł w samochodzie i spowodował wypadek drogowy. Wówczas kierujemy go na badania do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

Tam zapada decyzja o tym, czy kierowca może prowadzić auto czy też nie. Od orzeczenia WOMP można odwołać się jedynie do Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Prawko za alimenty?

Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów trwa ponad rok, to kierowca musi ponownie przystąpić do egzaminu.

- Jeszcze kilka lat temu zabierano prawo jazdy osobom, które nie wywiązywały się obowiązku alimentacyjnego - przypomina Waldemar Winter. - Teraz takie sprawy są umarzane.

Warto też dodać, że oprócz bezterminowych praw jazdy, nadal wydawane są dokumenty ważne tylko czasowo.

O tym, na jaki okres zostaną one wydane, decydują lekarze, którzy mają uprawnienia do badania kierowców.

- Warunki wyrażenia zgody na prowadzenie pojazdów mogą dotyczyć wielu spraw, na przykład jazdy w okularach - wyjaśnia Waldemar Winter.

Inne kryteria stosowane są wobec kierowców zawodowych, którzy prawo jazdy kategorii C lub D otrzymują czasowo na 5 lat lub 30 miesięcy (po 60 roku życia).

Powyższe zasady zmienią się od 1 stycznia 2013 roku. Od tego dnia przestaną istnieć prawa jazdy bezterminowe, a wszystkie dokumenty ważne będą tylko przez 15 lat.

Co nas czeka?

W latach 2028-2032 wymienione zostaną wszystkie stare dokumenty. W Bydgoszczy od 220 do 250 tysięcy osób posiada uprawnienia do kierowania pojazdami. Za pół roku liczby te zmienią się znacząco, ponieważ dane zaczną być weryfikowane.

- Młodzieży od 14 do 17 roku życia zaczniemy wydawać prawo jazdy AM, które upoważniać będzie do prowadzenia motorowerów - mówi Waldemar Winter. - Może je otrzymać kilkanaście tysięcy osób.

Poza tym pojawią się dwa dokumenty (AI i A), pozwalające na prowadzenie motocykli.

Pierwsze dotyczy lekkich motocykli, które będą mogli prowadzić 16-latkowie. Drugie - motocykli o pojemności powyżej 123 centymetrów sześciennych. Prawo jazdy A będzie wydawane tylko osobom pełnoletnim.

Oprócz nowych praw jazdy, zgodnie z nowelizacją ustawy, wprowadzone zostaną również inne zasady karania kierowców, którzy popełniają wykroczenia drogowe. Zmniejszy się liczba dopuszczalnych punktów karnych - przez dwa lata będzie można zebrać tylko 24 punkty, a przez trzy lata - 48.

Warto wiedzieć

Z policyjnych statystyk

  • Policjanci zatrzymują prawo jazdy z mocy ustawy o ruchu drogowym.
  • Na drogach województwa zatrzymano w tym roku 558 praw jazdy, w tym 339 za jazdę po spożyciu alkoholu.
  • W Bydgoszczy zatrzymano 103 prawa jazdy, w tym 50 odebrano nietrzeźwym kierowcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!