Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za darmo pojadą 65-latkowie, honorowi krwiodawcy i pracownicy MZK

Tomasz Zieliński
linia 69 MZKlinia 69 MZK
linia 69 MZKlinia 69 MZK Dariusz Bloch
Pasażerowie , którzy ukończyli 65 lat, honorowi krwiodawcy i pracownicy MZK od dziś znów jeżdżą za darmo komunikacją miejską. Wchodzi w życie uchwała przywracająca im ulgi.

Nowe przepisy uchwalili bydgoscy radni przed miesiącem. Ich wprowadzenie spowodowało ostry konflikt pomiędzy częścią radnych, a prezydentem Rafałem Bruskim.
[break]

Oni pojadą za darmo

Do darmowych przejazdów prawo nabywają:
- osoby, które ukończyły 65 lat, po okazaniu dowodu tożsamości potwierdzającego wiek jego właściciela.
- Zasłużeni honorowi dawcy krwi, a więc:
a) kobiety, które oddały w dowolnym czasie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
b) mężczyźni, którzy oddali w dowolnym czasie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
- na podstawie wkładki do legitymacji stwierdzającej nadanie odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” wydanej wspólnie przez ZDMiKP i Kujawsko - Pomorski Oddział Okręgowy PCK w Bydgoszczy.

Bezpłatne przejazdy przysługiwać będą również pracownikom Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy na podstawie biletu wolnej jazdy, wydanego na okres jednego roku wspólnie przez MZK i ZDMiKP.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przypomina krwiodawcom, że Kujawsko–Pomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża z siedzibą w Bydgoszczy przy ul. E.Warmińskiego 10 w uzgodnieniu z ZDMiKP prowadzi wymianę stosowanych dotychczas wkładek do legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Chętni otrzymają wkładki według nowego wzoru uprawniające krwiodawców do korzystania z ulg w komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Wymiana wkładek powinna być zakończona do końca br.

Przypomnijmy, że zmiany w ulgach za przejazdy komunikacja miejską wprowadzone zostały na kwietniowej sesji Rady Miasta. Z dwóch obywatelskich projektów uchwał: przedstawionego przez Bogdana Dzakanowskiego, lidera Bydgoskiej Rady Porozumienia i drugiego - przez Zdzisława Tylickiego przewodzącego ruchom emerytów i rencistów, przegłosowano ten pierwszy.

Policzą później

Rafał Bruski ostrzegał, że wprowadzenie ulg przysporzy miastu nieplanowanych wydatków.

- Szacujemy, że to koszt około czterech milionów złotych, ale na dziś trudno precyzyjnie określić, w jakim stopniu uprawnieni wykorzystają ulgi - mówi Łukasz Niedźwiecki, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - W związku z tym poczekam na dane od Zarządu Dróg Miejskich oparte nie na prognozach a na analizie faktycznych przychodów, a korekta w budżecie miasta wprowadzona bliżej końca roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!