https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z odległej galaktyki na Wyspę Młyńską

Sonia Gruszka
Kostiumy, gadżety i ciekawostki związane z filmem wszech czasów - na to czekają miłośnicy sagi Lucasa. Spotkają się w sobotę, 11.09. Konwent odbędzie się w Operze Nova i na Wyspie Młyńskiej.

Kostiumy, gadżety i ciekawostki związane z filmem wszech czasów - na to czekają miłośnicy sagi Lucasa. Spotkają się w sobotę, 11.09. Konwent odbędzie się w Operze Nova i na Wyspie Młyńskiej.

<!** Image 2 align=none alt="Image 156814" sub="W ubiegłym roku miłośnicy sagi Lucasa spotkali się
w Toruniu / Fot. Adam Zakrzewski">Około godz. 11.00 ulicami miasta przemaszerują uczestnicy zlotu. Wśród nich ci, którzy odpowiednio przebrani wcielą się w postaci z „Gwiezdnych wojen”. Luke Skywalker, Lord Vader i Chewbacca to rzecz jasna najpopularniejsi bohaterowie sagi. Najlepiej przebrani powalczą o nagrodę w konkursie podczas zabawy na Wyspie Młyńskiej.

<!** reklama>Zlot fanów nie mógłby obejść się bez gości związanych z filmem. Tegoroczna impreza wiąże się z 30-leciem premiery V części sagi pt. „Imperium kontratakuje”. O godz. 18.00 w centrum kongresowym opery odbędzie się spotkanie z gwiazdą zlotu, Davidem Prowsem, czyli odtwórcą roli Lorda Vadera. Rycerz Ciemnej Strony Mocy zawdzięcza Prowsowi tylko sylwetkę. Producenci zmienili głos postaci, ze względu na zbyt brytyjski akcent aktora. Lord Vader przemawiał mrocznym głosem Jamesa Earla Jonesa.

Przez cały dzień trwania konwentu miłośnicy filmu będą mogli wziąć udział w spotkaniach z ludźmi, którzy przyczynili się do utrwalenia historii z odległej galaktyki w naszej kulturze. Na godz. 12.00 zaplanowano prezentację Adama i Marka Kuleszów, twórców najlepszych w kraju replik statków kosmicznych i broni ze świata „Gwiezdnych wojen”. O 13.00 o swojej pracy opowie Anna Hikiert, tłumaczka książkowych wydań sagi. Z pewnością wielu uczestników zlotu zainteresuje spotkanie ze Stanisławem Mąderką, reżyserem i specjalistą od efektów specjalnych, który opowie o technikach wykorzystywanych podczas kręcenia „Gwiezdnych wojen”. Na popołudnie zaplanowano dyskusję z Jackiem Drewnowskim, redaktorem naczelnym czasopisma „Star Wars Komiks”. Amatorzy rysunkowych opowiastek o walce rycerzy Jedi z Sithami dowiedzą się, jakie niespodzianki wydawnicze czekają ich jeszcze w tym roku. O godz. 17.00 Operę Novą odwiedzi Tomasz Bednarek. Aktor (oprócz roli Jacka Boreckiego w telenoweli „Klan”) znany jest również z użyczenia głosu Anakinowi Skywalkerowi w „Ataku klonów”, „Zemście Sithów” i animowanych „Wojnach klonów”.

Oprócz spotkań z zaproszonymi gośćmi, w operze odbędą się różne prelekcje.

Fani gadżetów związanych z sagą zobaczą najrzadsze eksponaty, zaprezentowane przez kolekcjonerów, kultowe archiwalne komiksy wydawnictwa Marvel, a nawet filmy mówiące o powstaniu sagi filmowej i serii animowanej.

Mimo że „Gwiezdne wojny” święciły triumfy blisko 30 lat temu, historia zakonu Jedi okazała się bardzo inspirująca dla twórców gier komputerowych. Podczas konwentu fanów nie zabraknie zatem spotkania z tymi, którzy wirtualną odległą galaktykę znają jak własną kieszeń.

Miłośnicy kultowego filmu będą mogli zmierzyć się w rozmaitych konkursach i quizach. Ten, kto zechce sprawdzić swoją sprawność i ma własny świetlny miecz, będzie mógł stanąć do walki. Uczestnicy „Star Force 2010” (w tym przedstawiciele lokalnych fanklubów, wspierani przez członków Rebel Legion oraz 501st Imperial) odwiedzą szpital dziecięcy oraz dom dziecka, gdzie zorganizują wiele zabaw i konkursów dla najmłodszych, a ponadto przekażą im upominki.

gdzie, kiedy?

4Zlot fanów „Gwiezdnych wojen” „Star Force 2010” odbędzie się w sobotę, 11.09. Początek spotkania o godz. 11.00. Wstęp wolny. Więcej o imprezie na stronie internetowej: www.starforce.eu

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski