Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z której jesteśmy dumni...

Marek Wojciekiewicz
Msza święta w intencji ojczyzny, znicze i kwiaty na mogile żołnierzy poległych w 1920 roku, uroczysty przemarsz na Duży Rynek i bardzo emocjonalne przemówienie burmistrza.

Msza święta w intencji ojczyzny, znicze i kwiaty na mogile żołnierzy poległych w 1920 roku, uroczysty przemarsz na Duży Rynek i bardzo emocjonalne przemówienie burmistrza.

Msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona w kościele pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli rozpoczęła tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Świeciu. Po niej uczestnicy przeszli na pobliski cmentarz gdzie złożono kwiaty i wieńce na grobie żołnierzy poległych w wojnie z polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Słoneczna pogoda sprawiła, że w uroczystościach oprócz oficjeli wzięło udział wielu mieszkańców Świecia, którzy całymi rodzinami dołączyli się do pochodu. <!** Image 2 align=none alt="Image 199927" sub="Fot. Marek Wojciekiewicz">

Radosny przemarsz pocztów sztandarowych, przedstawicieli świeckich instytucji i samorządowców przy dźwiękach świeckiej orkiestry dętej dotarł na Duży Rynek.

- Przyznam, że pierwszy raz w życiu zdecydowałem się na udział w takim pochodzie - mówi pan Wojciech, mieszkaniec jednej z wsi gminy Świecie. - Nigdy bym nie przypuszczał, że maszerowanie w rytm nadawany przez orkiestrę to taka wielka frajda. Po minach, tych którzy maszerowali obok, widziałem, że sprawiało to ogromną radość nie tylko mnie - podkreśla pan Wojciech.<!** Image 3 align=none alt="Image 199928" sub="Fot. Marek Wojciekiewicz">

Drugą części oficjalnych uroczystości z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Głos zabrał Tadeusz Pogoda burmistrz Świecia. W swoim wystąpieniu odniósł się do do aktualnej sytuacji w naszym kraju.

- Zamiast złowieszczego określenia wojna polsko-polska, starajmy się powtarzać jak najczęściej: to nasza kochana Polska, z której jesteśmy dumni - apelował Tadeusz Pogoda.<!** reklama>

Obchody listopadowego święta odbywały się w Świeciu także w innych miejscach. Dzień wcześniej w Klasztorku odprawiona została msza w intencji ojczyzny, po której odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej.

W niedzielne popołudnie w Sali Lustrzanej Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji zorganizowano wieczornicę niepodległościową połączoną z prezentacją nowej książki poświęconej dziejom świeckich kościołów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!